Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” w Bostonie w Stanach Zjednoczonych

ps
14-03-2024

W Bostonie w Stanach Zjednoczonych otwarto 14 marca kolejną prezentację wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowanej przez Muzeum oraz hiszpańską firmę Musealia. Ekspozycję będzie można oglądać tam do 2 września.

 

Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...

– Tragedia Auschwitz, o której opowiada ta starannie przygotowana wystawa, oraz wszystkie autentyczne przedmioty prezentowane odwiedzającym – od najmniejszego guzika czy dziecięcego bucika, które należały do ofiar, przez więźniarską pryczę, aż po biurko komendanta Rudolfa Hössa – zmuszają nas wszystkich do konfrontacji z tym przerażającym rozdziałem historii człowieka i stawia przed nami wyzwanie budowania przyszłości kształtowanej przez pamięć. Przyszłości wolnej od antysemityzmu, rasizmu i innych ideologii nienawiści i dehumanizacji – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Auschwitz, na poziomie uniwersalnym i symbolicznym, służy jako klucz do zrozumienia tego, jak kształtowała się powojenna tożsamość świata. Historia ta z pewnością wykracza poza zwykłą wiedzę historyczną – prosty zestaw faktów, dat i liczb. Wiara w to, że jako ludzkość możemy zapobiec kolejnemu Auschwitz, była kamieniem węgielnym powojennych zmian politycznych. Ta myśl powinna nam przyświecać przez zbliżającą się 80. rocznicą wyzwolenia obozu – podkreślił.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." powstała we współpracy Musealia oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelt, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali z historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz z dr. Piotrem Setkiewiczem na czele.

Ekspozycja przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji utworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, gdzie zamordowano ok. miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy osób innych narodowości.

Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się także Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści. Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady.

Publiczność we wnętrzach The Castle at Park Plaza w Bostonie może zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących w większości ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostały także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Oprócz tego na wystawie znajdują się pojedyncze obiekty wypożyczone z ponad 20 instytucji, muzeów i kolekcji prywatnych na całym świecie, w tym z Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Museum, Wiener Library oraz miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen, Sachsenhausen i Westerbork.

– Międzynarodowa współpraca, która umożliwiła powstanie tak ogromnej wystawy, to rzecz bez precedensu. Pamięć o tych, którzy stracili życie w Auschwitz to nasz wspólny moralny obowiązek. Wsłuchanie się w historię tych ludzi i próba zrozumienia, jak ludzie mogli doprowadzić do tamtej tragedii to jedno z działań, które my – obywatele świata – możemy zadawać sobie, by nie dopuścić do powtórzenia tak przerażającego wydarzenia – powiedział Luis Ferreiro, dyrektor firmy Musealia.

Za prezentację wystawy w Bostonie odpowiedzialna jest firma World Heritage Exhibitions. W przedsprzedaży kupiono prawie 50 tysięcy biletów.

– W echach cieni historii kryje się istotna prawda: pamiętać, uczyć się i oddać cześć. Ta ekspozycja jest wiecznym zobowiązaniem, latarnią wzywającą nas do konfrontacji z naszą przeszłością. Ta prezentacja to nie tylko wystawa; to niewypowiedziana obietnica, aby zapewnić, by najciemniejszy rozdział przeszłości cały czas rezonował, zostawiając niezatarty ślad w naszych sercach – powiedział prezes WHE John Norman.

Więcej informacji o wystawie i biletach znaleźć można na stronie: https://theauschwitzexhibition.com

Wcześniej wystawę "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." można było zobaczyć w Madrycie i Malmö w Europie oraz w Nowym Jorku, Kansas City i Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Łącznie ekspozycję od 2017 r. zobaczyło już ponad 1,5 miliona osób.