Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wolontariusze Miejsca Pamięci otrzymali nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

LL
03-07-2018

W 71. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci zostali uhonorowani nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

 

Nagrodzeni wolontariusze. Fot. Bartosz Bartyzel
Nagrodzeni...
Batszewa Dagan. Fot. Bartosz Bartyzel
Batszewa Dagan....
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...

Wolontariuszom Miejsca Pamięci podziękowania złożył dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.  Dzień powstania Muzeum specjalnie przyjęliśmy jako dzień uhonorowania naszych wolontariuszy i opiekunów wolontariatu. Chcemy jasno pokazać, że jesteście częścią nas, częścią naszego zespołu. Za to wam bardzo dziękuję  powiedział. 

W tym roku po raz pierwszy laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” otrzymali także specjalne piny z hasłem "Zrób coś. Do something", które nawiązują do postaci Kazimierza Piechowskiego, więźnia obozu, który uciekł z Auschwitz wraz z innymi więźniami esesmańskim samochodem w czerwcu 1942 r. Przywołując historię jednej z najbardziej brawurowych ucieczek z Auschwitz, Andrzej Kacorzyk powiedział:  Historia tej ucieczki pokazała ile możemy zrobic, że zawsze możemy próbować, że zawsze powinniśmy zobaczyć, co jeszcze możemy zrobić. Ta historia pokazuje, jak ważni są ludzie obok, którzy czasami mogą popchnąć do działania, aby coś zrobić. My przyjęliśmy właśnie to hasło  zrób coś  bowiem chcemy, aby na całym świecie działo się coś dobrego.

 Z upływem lat każde nowe pokolenie wie coraz mniej o tym, co miało miejsce ponad 70 lat temu. Dlatego też Muzeum musi intensywnie prowadzić projekty zarówno w Miejscu Pamięci, jak i poza nim, aby obudzić sumienia. Jako Francuzka, jako Europejka, jestem dumna, że jestem częścią tego zespołu, pomagając w opracowywaniu nowych projektów. Liczę na współpracę z moim ojczystym krajem. Czuję, że jestem we właściwym miejscu, kiedy zajmuję się przekazywaniem doświadczeń naszych przodków, historii. To podstawa do budowania lepszej przyszłości opartej na różnorodności, wolności i tolerancji  powiedziała Marine Vannier podczas odbierania nagrody.

Dyrektor Kacorzyk złożył również specjalne podziękowania Batszewie Dagan, ocalałej z Auschwitz, za przyjazd do Miejsca Pamięci i jej obecność podczas wręczenia nagród wolontariuszom.

 Każdy ma swój Auschwitz. Czy mój Auschwitz był lepszy? Był taki straszny, jak dla wszystkich, ale ja szukałam drogi, jak można żyć w takim piekle. Przeżyłam bo miałam wiarę w lepsze jutro i ten obowiązek, że trzeba światu opowiedzieć. Dlatego umiałam też cierpieć. Dlatego jestem tutaj nie pierwszy raz. Rozumiem, że to nie jest łatwe, ale bardzo cenię waszą dobrą wolę pomocy, dlatego, że to miejsce potrzebuje dużo pomocy. Jeśli można pomóc pracą, to jest to rzecz bardzo ważna – powiedziała Batszewa Dagan.

W 2017 roku w Muzeum pomagało blisko 300 wolontariuszy i praktykantów, którzy pochodzili m.in.: z Polski, Niemiec, Francji czy Izraela.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana raz do roku z okazji rocznicy utworzenia Muzeum w dniu 2 lipca 1947 roku. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

Laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 2018 r.

Estera Borycz – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających i wolontariuszka podczas ŚDM

Aleksandra Dziurda – wolontariuszka w Zbiorach, Obsłudze Odwiedzających, Biurze Wolontariatu i podczas 70. Rocznicy wyzwolenia

Alexander Ellnain – opiekun i tłumacz uczniów z Bielska, pracujących w ramach pobytów z koncernem VW

Ks. Zenon Latawiec – dyrektor Salezjan w Oświęcimiu, od wielu lat wspierający wolontariat w swojej szkole

Manish Laungani – praktykant w konserwacji w 2016 roku, pracował także podczas ŚDM

Urszula Modrzejewska – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających, wykonywała tłumaczenia przed 73. Rocznicą wyzwolenia

Alexandra Piekarz – wolontariuszka w Projektach Edukacyjnych. Pomagała przy obchodach 70. Rocznicy powstania Muzeum i podczas posiedzenia MRO

Agata Stępnik – praktykantka, wykonywała transkrypcje relacji byłych więźniów dla Archiwum

Marine Vannier – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej i w Wystawiennictwie, przetłumaczyła na język francuski wystawę „Niemiecki nazistowski obóz śmierci”

Rachel Azatchi Zohar – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej w 2017 roku