Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wizyta prezydentów z okazji obchodów 60-lecia wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz.

03-11-2004

3.11.Bielsko-Biała (PAP) - Prezydenci: Izraela Mosze Kacaw, Rosji Władimir Putin, Francji Jacques Chirac i Polski Aleksander Kwaśniewski wezmą udział w obchodach 60-lecia wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz - poinformował w środę sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

"Pozostałych potwierdzeń jeszcze na razie nie mamy, ale możemy się spodziewać większej obecności głów państw i prezydentów krajów, z których pochodzili więźniowie Auschwitz." - powiedział Przewoźnik.

Sekretarz dodał, że trwają ustalenia szczegółów udziału przedstawicieli Stanów Zjednoczonych. "Wiemy, że na pewno delegacja amerykańska będzie reprezentowana na wysokim szczeblu." - powiedział sekretarz Rady.

Udziałem w uroczystościach zainteresowana jest także strona niemiecka. "To są działania dyplomatyczne Kancelarii Prezydenta. Ja za tę sferę nie odpowiadam. Wiem, że takie rozmowy się odbyły, ale nie potrafię powiedzieć jaki jest efekt. Strona niemiecka jest jednak zainteresowana udziałem." - wyjaśnił Andrzej Przewoźnik.

Sekretarz Rady powiedział, że jest już przygotowany ramowy program obchodów, które odbędą się w dniu rocznicy wyzwolenia obozu - 27 stycznia przyszłego roku na terenie byłego KL Auschwitz II - Birkenau. Według szacunków organizatorów w uroczystościach może wziąć udział około 10 tysięcy osób.

Podczas obchodów, które rozpoczną się o godzinie 14.30, przewidziano między innymi krótkie wystąpienia przedstawicieli środowisk byłych więźniów oraz prezydentów: Izraela, Rosji i Polski. Zaplanowano krótki program artystyczny. Specjalny utwór na tę okazję skomponuje Krzysztof Knittel. Odbędą się także modły ekumeniczne.

Oprócz uroczystości o charakterze międzynarodowym w Oświęcimiu odbędą się obchody lokalne wyzwolenia obozu i miasta. Miejski komitet organizacyjny ustalił już, że zainauguruje je 26 stycznia nabożeństwo ekumeniczne ku czci ofiar KL Auschwitz, odprawione w Centrum świętego Maksymiliana Kolbego w podoświęcimskich Harmężach. Tego dnia odbędzie się także koncert w Krakowie.

Zasadnicza cześć miejskich obchodów odbędzie się 27 stycznia przed głównymi uroczystościami na terenie KL Birkenau. Przed południem uczestnicy oddadzą hołd polskim i żydowskim mieszkańcom miasta i Ziemi Oświęcimskiej, którzy zginęli w Auschwitz, żołnierzom Armii Czerwonej i robotnikom przymusowym, którzy zginęli przy budowie zakładów IG Farben i obozu.