Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wielka rocznica wyzwolenia Auschwitz już za rok

03-01-2019

Rok 2019 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie przede wszystkim rokiem przygotowań do 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, którą obchodzić będziemy 27 stycznia 2020 r. Zaraz po styczniowych obchodach 74. rocznicy w Muzeum pracę rozpocznie specjalny zespół odpowiedzialny za realizację tego szczególnego wydarzenia.

 

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz
70. rocznica...
70. rocznica wyzwolenia Auschwitz
70. rocznica...
70. rocznica wyzwolenia Auschwitz
70. rocznica...
70. rocznica wyzwolenia Auschwitz
70. rocznica...

– Przyszłoroczne obchody będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Mam nadzieję, że podobnie jak w 2015 r. przyjadą oni tutaj z całego świata – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Rok 2020 będzie też rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice z pamięcią: 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance; oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dlatego też główne światowe obchody organizowane będą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau – podkreślił Piotr Cywiński.

Organizatorami obchodów rocznicowych będą tradycyjnie Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Prace nad tym ogromnym wydarzeniem rozpoczną się już w styczniu 2019 r. W ciągu całego roku na specjalnej rocznicowej stronie internetowej, która zacznie działać w lutym, informować będziemy o kolejnych elementach obchodów oraz wydarzeniach towarzyszących. O kontakt prosimy każdego, kto chciałby wesprzeć finansowo to wielkie wydarzenie upamiętniające ofiary Auschwitz.

Wzorem 70. rocznicy wyzwolenia nad Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau zostanie ustawiony specjalny namiot. W 2015 r. na obchodach obecnych było obecnych przede wszystkim prawie 300 byłych więźniów z Polski i z wielu innych krajów świata. Słów świadków słuchali liderzy ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Tego dnia w Miejscu Pamięci obecni byli też delegaci diaspory żydowskiej na czele z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Ronaldem S. Lauderem. W obchodach uczestniczyło też wielu przedstawicieli instytucji zaangażowanych na całym świecie w pracę na rzecz pamięci o Zagładzie i niemieckich obozach koncentracyjnych.

Na wydarzenie to akredytowało się ponad 1000 dziennikarzy z całego świata. Oficjalny telewizyjny sygnał, który transmitowany był na żywo na cały świat, wyprodukowała Telewizja Polska S.A. Skorzystało z tego ponad 250 telewizji z wielu krajów. Wedle zebranych danych, obchody oglądało na żywo ponad pół miliarda osób.