Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Warto być przyzwoitym” - sesja edukacyjna poświęcona Władysławowi Bartoszewskiemu - 3 marca 2022 r.

18-02-2022

„Warto być przyzwoitym” to tytuł sesji edukacyjnej Muzeum poświęconej postaci Władysława Bartoszewskiego – z okazji setnej rocznicy jego urodzin – która odbędzie się online 3 marca 2022 r. Początek zaplanowano na godzinę 10.00. 

 

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. Był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, a także współzałożycielem Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uhonorowany przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Podczas sesji wykład na temat drugiego transportu warszawskiego z 22 września 1940 roku, uwięzienia Władysława Bartoszewskiego w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz oraz tego, jak wpłynęło to na jego dalsze życie, wygłosi Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji-Auschwitz-Birkenau. O powojennej działalności prof. Bartoszewskiego i jego współpracy z Muzeum opowie dyrektor Miejsca Pamięci dr Piotr M. A. Cywiński.

Do udziału w sesji zapraszamy uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i klas ponadpodstawowych oraz wszystkie zainteresowane osoby. Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia należy składać za pomocą formularza online (dla osób indywidualnych i szkół) do 1 marca 2022 r. Po tym terminie otrzymają Państwo wiadomość z linkiem do udziału w spotkaniu.

ZGŁOSZENIE DLA SZKÓŁ

ZGŁOSZENIE INDYWIDUALNE

„Warto być przyzwoitym” to sentencja powtarzana wielokrotnie przez Władysława Bartoszewskiego. Zasada, którą powinniśmy kierować się każdego dnia. Bo jak mówił profesor być przyzwoitym to: „Nie dać się poniżyć. Pomagać innym. Oceniać ludzi za to, jakimi są. Za uczciwość i prawość. Być tolerancyjnym i umieć przebaczać. Nie kultywować w sobie wspomnienia zła. Szukać tego, co łączy.”

PROGRAM SESJI

10.00-10.05 | Inauguracja

Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

10.05-11.05 | Wykład „Jak przetrwać w piekle”

Marek Zając, dziennikarz i publicysta, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

11.05-11.15
Przerwa

11.15-11.45 | Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego

Rozmowa z dr. Piotrem M. A. Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

11.45-12.00
Przerwa

12.00-13.30 | Przetrwali by żyć! – Świat po Auschwitz

Zajęcia warsztatowe online dla młodzieży prowadzone przez edukatorów z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście


Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. Był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, a także współzałożycielem Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uhonorowany przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Bezpośrednio po wojnie dwukrotnie aresztowany, przesiedział w więzieniach stalinowskich prawie siedem lat, a w czasie całego okresu komunistycznego był nieustannie inwigilowany i represjonowany.

Przewodniczył w latach dziewięćdziesiątych Międzynarodowej Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau, a następnie – utworzonej w 2000 r. – Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. W tej funkcji był głównym twórcą międzynarodowego konsensusu nad kształtem i przyszłością Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. W 2009 r. został Fundatorem Fundacji Auschwitz-Birkenau, mającej na celu zachowanie autentyzmu przestrzeni i pozostałości poobozowych.

Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 r.