Aktualności
„Warto być przyzwoitym” - sesja edukacyjna poświęcona Władysławowi Bartoszewskiemu - 3 marca 2022 r.
„Warto być przyzwoitym” to tytuł sesji edukacyjnej Muzeum poświęconej postaci Władysława Bartoszewskiego – z okazji setnej rocznicy jego urodzin – która odbędzie się online 3 marca 2022 r. Początek zaplanowano na godzinę 10.00.
Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. Był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, a także współzałożycielem Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uhonorowany przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Podczas sesji wykład na temat drugiego transportu warszawskiego z 22 września 1940 roku, uwięzienia Władysława Bartoszewskiego w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz oraz tego, jak wpłynęło to na jego dalsze życie, wygłosi Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji-Auschwitz-Birkenau. O powojennej działalności prof. Bartoszewskiego i jego współpracy z Muzeum opowie dyrektor Miejsca Pamięci dr Piotr M. A. Cywiński.
Do udziału w sesji zapraszamy uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i klas ponadpodstawowych oraz wszystkie zainteresowane osoby. Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia należy składać za pomocą formularza online (dla osób indywidualnych i szkół) do 1 marca 2022 r. Po tym terminie otrzymają Państwo wiadomość z linkiem do udziału w spotkaniu.
„Warto być przyzwoitym” to sentencja powtarzana wielokrotnie przez Władysława Bartoszewskiego. Zasada, którą powinniśmy kierować się każdego dnia. Bo jak mówił profesor być przyzwoitym to: „Nie dać się poniżyć. Pomagać innym. Oceniać ludzi za to, jakimi są. Za uczciwość i prawość. Być tolerancyjnym i umieć przebaczać. Nie kultywować w sobie wspomnienia zła. Szukać tego, co łączy.”
PROGRAM SESJI
10.00-10.05 | Inauguracja
Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
10.05-11.05 | Wykład „Jak przetrwać w piekle”
Marek Zając, dziennikarz i publicysta, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau
11.05-11.15
Przerwa
11.15-11.45 | Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego
Rozmowa z dr. Piotrem M. A. Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
11.45-12.00
Przerwa
12.00-13.30 | Przetrwali by żyć! – Świat po Auschwitz
Zajęcia warsztatowe online dla młodzieży prowadzone przez edukatorów z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. Był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, a także współzałożycielem Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uhonorowany przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Bezpośrednio po wojnie dwukrotnie aresztowany, przesiedział w więzieniach stalinowskich prawie siedem lat, a w czasie całego okresu komunistycznego był nieustannie inwigilowany i represjonowany.
Przewodniczył w latach dziewięćdziesiątych Międzynarodowej Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau, a następnie – utworzonej w 2000 r. – Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. W tej funkcji był głównym twórcą międzynarodowego konsensusu nad kształtem i przyszłością Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. W 2009 r. został Fundatorem Fundacji Auschwitz-Birkenau, mającej na celu zachowanie autentyzmu przestrzeni i pozostałości poobozowych.
Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 r.