Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

W tym szczególnym miejscu człowiek musi spotkać człowieka. Dokument o przewodnikach Miejsca Pamięci.

ps
03-02-2022

W serwisie YouTube można oglądać film dokumentalny zatytułowany „Why we work at Auschwitz”. Jest on poświęcony edukatorom-przewodnikom, którzy każdego dnia w Miejscu Pamięci opowiadają o historii Auschwitz odwiedzającym z całego świata. Reżyserem obrazu jest Aaron Compton.

Marta Kadłuczka
Maja...
Michele Andreola
Łukasz Lipiński
Tomasz Michaldo
Takeshi Nakatani
Twórcy filmu

W filmie o swojej pracy opowiadają: Michele Andreola, Marta Kadłuczka, Łukasz Lipiński, Tomasz Michaldo, Takeshi Nakatani oraz Maja Šrajerová-Bocheńska.

– Dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu osób, które dziś pracują w Miejscu Pamięci, możemy dowiedzieć się coraz więcej o dokonanych okrucieństwach. Doszliśmy do wniosku, że będzie to ciekawy perspektywa, aby podejść i dowiedzieć się więcej o tych, którzy pełnią ten ważny obowiązek dbania o to, aby historia Auschwitz żyła dalej – powiedział Aaron Compton.

Zdaniem dyrektora Muzeum dr. Piotra Cywińskiego praca przewodników jest jednym z kluczowych aspektów misji edukacyjnej Miejsca Pamięci: – Jeszcze kilka lat temu, wiele firm proponowało nam wprowadzenie systemu audio-przewodników, twierdząc, że to nowoczesne rozwiązanie, które da nam większą kontrolę nad treścią oraz przyniesie większy dochód. Jednak w Miejscu Pamięci nigdy nie zgodzę się na automatyczne przewodniki. Nasi edukatorzy mają nie tylko ogromną wiedzę o historii Auschwitz, ale też znają specyfikę kontekstu symboliki i pamięci o Auschwitz w krajach, z których przyjeżdża wielu odwiedzających.

– Połową sukcesu jest bowiem sam przekaz tej trudnej historii. Druga połowa leży w umiejętności wsłuchania się w pytania, w empatycznym spojrzeniu i dialogu międzyludzkim. Te rzeczy, tak ważne w życiu codziennym, są jeszcze ważniejsze, gdy człowiek w Miejscu Pamięci konfrontuje się z rzeczywistością, która przekracza wyobraźnie. W tym szczególnym miejscu człowiek musi spotkać człowieka - podkreślił.

Zdecydowana większość odwiedzających, bo ponad 80 procent odwiedzających, poznaje historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz dzięki przewodnikom-edukatorom oprowadzającym po ekspozycji Muzeum. Z Muzeum obecnie współpracuje 340 przewodników, oprowadzających w 21 językach.

– Przewodnicy spędzają w Muzeum średnio od 30 do 40 godzin tygodniowo. Naszym zdaniem, trzeba być wyjątkowym człowiekiem, aby wytrzymać w takim otoczeniu. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o nich i o powodach, dla których to robią – podkreślił reżyser filmu.

„Why we work at Auschwitz”
Reż.: Aaron Compton
Produkcja: Sarah Gharib
Zdjęcia: Davy Pinnuck