Aktualności
Upamiętniono 79. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego
79 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci.
Tegoroczne obchody męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz przebiegły inaczej niż w poprzednich latach. W związku z panującą pandemią koronawirusa, nie odbyły się piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Decyzją ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Eucharystia ku czci Świętego została odprawiona równocześnie w trzech różnych świątyniach – w kościele franciszkanów w Harmężach, w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu.
– Od zakończenia wojny 75 lat temu nastąpiło w Europie Pojednanie, Jedność i Pokój, zwłaszcza między Polską a Niemcami. Ale Jedność i Pokój są zawsze kruchą i ciągłą misją. Czujemy to w tym roku. Unia Europejska właśnie przez to przechodzi ostateczny test. W krajach europejskich ma miejsce wiele nowych nacjonalizmów, rosną napięcia między narodami. Czujemy, że osiągnięcia Jedności i Pokoju są zagrożone, a my musimy je chronić z całych sił. Maksymilian Kolbe może nam w tym pomóc. Dlatego tak ważne jest, aby świętować to w tym roku – powiedział Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu.
– Drogie Siostry i Bracia! Nie możemy na to pozwolić, ze względu na przyszłość nas wszystkich! Nie będziemy mieć dobrego, ludzkiego życia, kiedy nie jest ono ukształtowane w Duchu Jezusa Chrystusa. Ewangelia miłości do Boga, bliźniego, takiego jak Jezus Chrystus był przykładem i pouczał nas, jest gwarantem Jedności i Pokoju. Maksymilian Kolbe oddał życie za przesłanie Chrystusa i wzywa nas wszystkich, abyśmy zrobili to samo, a przynajmniej byli na to gotowi - dodał arcybiskup.
Po uroczystych mszach trzy delegacje udały się do Miejsca Pamięci, aby złożyć kwiaty pod Ścianą Straceń i w celi śmierci św. Maksymiliana. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.
– Przedstawiciele różnych religii przyjeżdżający do Miejsca Pamięci należą do tych, których zbrodnia Auschwitz dokonana pod wspólnym dla wszystkich niebem, porusza w sposób szczególny. 14 sierpnia jest dniem, w którym przypominając scenę wybiórki niewinnych ludzi podczas karnego apelu 29 lipca 1941 roku odnosimy ją do pojęć takich jak terror, bezwzględna nienawiść, ale przede wszystkim odwaga, miłość oraz nadzieja. Pytania o ich znaczenie bardzo często słyszymy od odwiedzających oraz podczas pogłębionych zajęć i dyskusji w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii.
28 maja 1941 r. został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dwa miesiące później ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego przez esesmanów na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., zamordowany zastrzykiem fenolu w podziemiach tzw. Bloku Śmierci.
Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., jego kanonizacji dokonał św. Jan Paweł II 10 października 1982 r. W 1999 r. został ogłoszony przez papieża patronem honorowych dawców krwi. Patronuje on także diecezji bielsko-żywieckiej.
„Duchowieństwo chrześcijańskie i życie religijne w KL Auschwitz” - lekcja internetowa prezentująca sylwetki księży i kleryków, sióstr zakonnych, a także duchownych innych kościołów chrześcijańskich osadzonych przez Niemców w Auschwitz. Opisane są w niej także historie późniejszych świętych i błogosławionych, m.in. o. Maksymiliana Kolbe oraz Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). W lekcji ukazano także różne aspekty życia religijnego w obozie, prowadzonego przez więźniów z narażeniem życia.
Lekcja dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.