Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Telewizja Polska i Muzeum realizują międzynarodowe studio telewizyjne z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

TVP/Muzeum
22-01-2025

Telewizja Polska i Muzeum Auschwitz realizują międzynarodowe studio telewizyjne z okazji 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, która przypada 27 stycznia 2025 roku. W obchodach przed bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau weźmie udział ok. 50 Ocalałych.

 

Gośćmi studia, które rozpocznie nadawanie o godzinie 12.00, będą Ocalali Sir Frank Lowy i Stanisław Zalewski, osoby zaangażowane w kształtowanie pamięci o Auschwitz, a także osobistości ze świata polityki, mediów i kultury, m.in. Prezydent Czech Petr Pavel, Marszałkini Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, burmistrz Londynu Sadiq Khan, dyrektor Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Rowan Barnett oraz reżyser nagrodzonego Oscarem filmu „Strefa interesów” Jonathan Glazer.

Telewizja Polska udostępni sygnał zarówno ze studia, jak i obchodów, do kilkudziesięciu krajów świata. Na główne wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 16:00 czasu polskiego, akredytowało się ponad 1000 dziennikarzy z niemal 50 krajów świata. Rozmowy z gośćmi w studiu poprowadzą dziennikarze TVP: Michał Broniatowski, Aaron Dahmen, Joanna Dunikowska-Paź, Agata Konarska, Witold Tabaka, Marek Zając, Maciej Zakrocki, a wśród komentujących będą m.in. dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica oraz dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja Jacek Stawiski. Transmisję na żywo zobaczą widzowie TVP1 i TVP Polonia (27 stycznia od godz. 15:00), TVP Info i TVP Historia (od godz. 12:00), TVP World (od godz. 16:00) oraz użytkownicy TVP VOD. Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentuje transmisję na swoim kanale YouTube.

Telewizja Polska wielokrotnie transmitowała obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz, ale pierwszy raz w historii zdecydowała się wspólnie z Miejscem Pamięci na organizację z tej okazji specjalnego studia telewizyjnego o międzynarodowym zasięgu.

– Powodów jest kilka. Po pierwsze to prawdopodobnie ostatnia okrągła rocznica wyzwolenia KL Auschwitz, w trakcie której będziemy mieli zaszczyt gościć tak dużą grupę Ocalałych. Po drugie – napięta sytuacja w naszym regionie spowodowana wojną na Ukrainie. Uznaliśmy, że szczególnie teraz mamy obowiązek przypominać światu, że każda wojna to zło. Po trzecie wreszcie – świetna współpraca z Muzeum Auschwitz-Birkenau, współgospodarzem studia, które istotnie wzmocni nasz pokojowy przekaz dla świata. Wspólne studio Telewizji Polskiej i Muzeum będzie unikalną przestrzenią międzynarodowej dyskusji o znaczeniu pamięci o Auschwitz i wielu wymiarach symboliki tego szczególnego miejsca – komentuje Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP.

– Pamięć o Ofiarach Auschwitz i o Zagładzie dotyka wielu płaszczyzn ludzkiej refleksji. Nie tylko tej historycznej, czysto faktograficznej. Z całą pewnością pamięć oddziałuje również na wiele zagadnień antropologicznych, kulturowych, społecznych, politycznych czy też religijnych lub etycznych. Specjalne studio telewizyjne stworzone na 80. rocznicę wyzwolenia pozwoli pogłębić refleksję nad rolą i miejscem pamięci w naszym dzisiejszym świecie – dodaje dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Nasze wspólne międzynarodowe studio to przedsięwzięcie pionierskie na skalę globalną. Z tak ważnym przekazem o pamięci, ze świadectwami i apelem ostatnich Ocalałych trafimy nie tylko do internautów na całym świecie, ale także wszystkich akredytowanych na obchody mediów i dziennikarzy oraz wszystkich stacji telewizyjnych, które korzystać będą z sygnału przygotowanego przez TVP – podkreśla Marek Zając, zastępca dyrektora Biura Programowego TVP oraz sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Studio będzie integralną częścią jednego z największych namiotów w Europie, który stanął ponad Bramą Śmierci w Birkenau i pomieści ok. 3 tys. osób. Kluczowym elementem wizualnym będzie historyczny wagon towarowy symbolizujący cierpienie i śmierć ofiar, przed którym Ocalali oraz szefowie oficjalnych delegacji złożą znicze upamiętniając wszystkie ofiary Auschwitz.

Gośćmi studia będzie dwóch Ocalałych: Sir Frank Lowy – darczyńca Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Stanisław Zalewski, ale organizatorzy zapowiadają też wiele osobistości reprezentujących nie tylko instytucje związane z tematyką historii Auschwitz i Holokaustu, ale także wielu gości ze świata kultury, korporacji, mediów i polityki.

Oprócz wymienionych na wstępie osób będą to także:

Michael Berenbaum – dyrektor Instytutu Sigiego Zieringa;
Sara Bloomfield – dyrektorka Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie;
Dani Dayan – dyrektor Yad Vashem;
Barbara Engelking – kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Psychologii Polskiej Akademii Nauk;
Jack Fairweather – autor książek „Ochotnik” i „The Prosecutor”;
Luis Ferreiro – dyrektor firmy Musealia, która wraz Muzeum stworzyła podróżującą wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”;
Phyllis Greenberg Heideman – prezeska Marszu Żywych;
Christoph Heubner z Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego;
Mari-Noëlle Jégo Laveissière – szefowa Orange w Europie;
Yishai Jusidman – artysta wizualny;
Hannah Lessing – Sekretarz Austriackiego Funduszu Narodowego Na Rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu;
Jörg Lüer z Maximilian-Kolbe-Werk;
Romani Rose – przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów;
kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki;
Michael Schudrich – naczelny rabin Polski;
Dariusz Stola – przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej;
Piotr Setkiewicz – kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz;
Nikolaus Wachsmann – historyk z Birkbeck College;
Thorsten Wagner z międzynarodowego programu edukacyjnego FASPE (Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics), który uczy etyki różne grupy zawodowe,
Hanna Wróblewska – ministra kultury i dziedzictwa narodowego rządu RP;
Maria Zalewska – dyrektor wykonawcza Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation w USA.

Pełny program międzynarodowego studia telewizyjnego Telewizji Polskiej i Muzeum Auschwitz-Birkenau znajdzie się na stronie 80.auschwitz.org.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.