Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

“Szkoła przeciwko nienawiści”. Wspólny projekt edukacyjny powiatu wodzisławskiego i Miejsca Pamięci Auschwitz.

bb
09-07-2018

Ponad 250 uczniów z powiatu wodzisławskiego wzięło udział w projekcie “Szkoła przeciwko nienawiści”, poznając zarówno historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, ale też biorąc udział w warsztatach, które miały pomóc w przygotowaniu młodzieży radzenia sobie z problemem mowy nienawiści w szkole.

 

Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...

Projekt realizowany był przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Rozpoczął się on w lutym 2018 roku konferencją w ramach której wykład na temat kłamstwa oświęcimskiego wygłosił Dyrektor Centrum Badań Muzeum dr Piotr Setkiewicz. Ważną częścią projektu było także przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli dotyczącego mowy nienawiści oraz przygotowania młodzieży do wizyty w Miejscu Pamięci. Kilkumiesięczne wspólne działania podsumowano podczas konferencji "W stronę odpowiedzialności i szacunku", która odbyła się w I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim.

Impulsem do realizacji projektu były medialne informacje o wydarzeniach związanych z działalnością neonazistów, którzy w okolicach Wodzisławia Śląskiego obchodzili urodziny Adolfa Hitlera. – Wszystko zaczęło się 20 stycznia. Sobota, godziny wieczorne. To wtedy spadła na nas wiadomość, że na terenie powiatu miały miejsce bulwersujące, neonazistowskie wydarzenia. Musieliśmy podjąć działania administracyjne, jednak nie zapomnieliśmy o rzeczy najważniejszej, którą jest profilaktyka – mówił Ireneusz Serwotka, Starosta Wodzisławski. – Musimy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Nie możemy uznać, że tamte wydarzenia są rzeczą zamkniętą. Apeluję do młodego środowiska – to było wielkie zło i nie możemy razem pozwolić na jakiekolwiek próby odbudowania tej właśnie ideologii – podkreślał starosta.

Stąd w założeniach projektu “Szkoła przeciwko nienawiści” znalazły się m.in. walka z radykalizmem i neonazimem poprzez edukację i uwrażliwianie.

– Wiemy jak strasznym doświadczeniem było Auschwitz. Oprowadzając młodych ludzi i pokazując im tragiczną historię, chcemy ich również uwrażliwiać, aby zapobiegać kolejnym nawrotom nienawiści - podkreślał Andrzej Kacorzyk, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. – Mówimy o Pamięci, ale nasza edukacja skierowana jest ku przyszłości. Chcemy uczyć wartości uniwersalnych. – mówił Kacorzyk, który podczas swojej prezentacji na konferencji podsumowującej projekt przywołał wiele ważnych słów wypowiedzianych przez tych którzy przeżyli Auschwitz.

Elementem kluczowym dla projektu były wizyty w Miejscu Pamięci młodzieży z różnych typów szkół z całego powiatu wodzisławskiego. Składały sie na nie, nie tylko oprowadzanie, ale też warsztaty podsumowujące wizytę skoncentrowane wokół różnych wymiarów doświadczenia więźniów KL Auschwitz  oraz prelekcja specjalistów dotycząca symboliki Auschwitz oraz funkcjonowania Miejsca Pamięci na przestrzeni lat.

– Język jest ludzkim narzędziem. Często słyszy się hasła, że język jest agresywny. To nie język jest agresywny, tylko my – podkreślał prof. Jerzy Bralczyk, którego wykład “Język w stronę tolerancji i szacunku” podsumowywał wodzisławską konferencję. – Język owszem kreuje, ale język wynika z nas samych. My przez mówienie chcemy siebie określić wobec innych i to niestety w antagonizmie. Ja jestem ten, który mówi tak. Ja używam tak słów, a ty jesteś gorszy, bo ty ich używasz inaczej. Trudno przerodzić tolerancję w szacunek. Ale chęć porozumienia się zamiast komunikacji, czy też tylko manifestowania tego co ja reprezentuję, po to, żeby pokazać na ile jestem lepszy od innych, to są nasze grzechy komunikacyjne. Nie tylko w wymiarze publicznym, także w wymiarze prywatnym, codziennym, w domu. Bo tolerancja i szacunek już tam się zaczyna. W zwracaniu się do swoich bliskich, którzy przez to mogą być bliżsi albo trochę dalsi - mówił podczas wykładu prof. Bralczyk.

W trakcie konferencji w auli wodzisławskiej szkoły dostępna była również wystawa „Kobiety w KL Auschwitz”, która na kilkudziesięciu planszach przedstawia szczególnie tragiczne losy więzionych i mordowanych w obozie kobiet.  To jedna z kilkudziesięciu objazdowych wystaw przygotowanych przez Muzeum, które prezentowane poza Miejscem Pamięci dają niepowtarzalną możliwość przybliżenia tragicznej historii Auschwitz i jego ofiar.