Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Światło Pamięci” dla Sary J. Bloomfield - dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie

ps
04-03-2019

Sara J. Bloomfield, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, została uhonorowana „Światłem Pamięci” najwyższą nagrodą Miejsca Pamięci Auschwitz. Wyróżnienie wręczył jej w Waszyngtonie dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński. W ceremonii wziął udział ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

 

Photo: Joel Mason-Gaines, USHMM
Photo: Joel...
Photo: Joel Mason-Gaines, USHMM
Photo: Joel...
Photo: Joel Mason-Gaines, USHMM
Photo: Joel...
Photo: Joel Mason-Gaines, USHMM
Photo: Joel...
Sara Bloomfield. Fot. USHMM
Sara Bloomfield....

 Sara Bloomfield prowadzi United States Holocaust Memorial Museum od dwudziestu lat. Jej wpływ na rozwój tej instytucji jest zatem olbrzymi - zarówno pod względem rozwoju infrastruktury, jak i nowych publikacji, prezentacji znakomitych monograficznych wystaw czasowych, tworzenia tysięcy większych i mniejszych wydarzeń, konferencji, spotkań czy upamiętnień powiedział Piotr Cywiński.

 Za tym wszystkim stoi poważna, odważna koncepcja edukacyjna, zwrócona nie tylko w stronę młodych Amerykanów. To próba zmierzenia się nie tylko ze spuścizną Holokaustu, ale znacznie szersze działania dotyczące wielu przejawów ludobójstwa na całym świecie podkreślił Piotr Cywiński.

 Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się na czele ruchu pamięci o Holokauście, a praca Muzeum Holokaustu nie byłaby możliwa bez partnerstwa z wieloma oddanymi kolegami z Muzeum Auschwitz. Z tego względu nagroda ta jest dla nas bardzo znacząca i jest odpowiednim uhonorowaniem znakomitych profesjonalistów, którzy pracują w obu instytucjach  powiedziała Sara Bloomfileld.

Sara Bloomfield jest dyrektorem United States Holocaust Memorial Museum od 1999 r. W ramach globalnej rozbudowy tej instytucji stworzyła w jego strukturze m.in. Institute for Holocaust Documentation, the Levine Institute for Holocaust Education, the Jack, Hoseph and Morton Mandel Center for Advance Holocaust Studies oraz the Simon-Skjodt Center for the Prevention of Genocide.

Jako dyrektor USHMM Sara Bloomfield odebrała ważną rolę w wielu międzynarodowych negocjacjach. W 2007 r. wysiłki Muzeum doprowadziły do otwarcia największego zamkniętego archiwum dokumentów z czasów Holokaustu International Tracing Service w Bad Arolsen w Niemczech. Na 10. rocznicę utworzenia Muzeum udało jej się uzyskać pierwsze wypożyczenie oryginalnych zapisków Anny Frank, w tym fragmentu jej dziennika. Podczas wojny na Bałkanach w latach 90. We współpracy z dyplomacją amerykańską, urzędnikami chorwackimi i serbskimi oraz przedstawicielami serbskiego Kościoła Prawosławnego w Ameryce, wynegocjowała porozumienie w sprawie ratowania zagrożonych dokumentów i artefaktów związanych z Holokaustem w Chorwacji.

Sara Bloomfield zasiadała w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, była także członkiem zarządu Międzynarodowej Rady Muzeum/USA (ICOM/USA). Doradzała wielu muzeom na całym świecie, które zajmują się trudnymi rozdziałami historii.  W 2010 r. z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.

Misją Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie jest edukacja ludzi z całego świata na temat historii i lekcji Holokaustu, a także inspirowanie liderów i obywateli świata do walki z nienawiścią, zapobiegania ludobójstwom oraz promowania ludzkiej godności. Od otwarcia w 1993 r. USHMM odwiedziło ponad 43 miliony osób, w tym 100 głów państw. Każdego roku instytucja ta dociera do kolejnych milionów osób dzięki programom informacyjnym, wystawom objazdowym i wielojęzycznej stronie internetowej.

„Światło Pamięci”, nagroda Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, przyznawane jest osobom najpełniej zasłużonym dla edukacji o Auschwitz i o Zagładzie. Dotychczas nagrodą tą zostali uhonorowani: Profesor Władysław Bartoszewski, Krystyna Oleksy, Avner Shalev i Serge Klarsfeld.