Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie z cyklu "Wokół historii Auschwitz": o. Maksymilian Kolbe w Auschwitz - 6 i 13 października

07-09-2023

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza mieszkańców Oświęcimia i okolic do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które odbędzie się w dwóch alternatywnych terminach: 6 i 13 października 2023 r. i poświęcone będzie losom ojca Maksymiliana Kolbe w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz. 

o. Maksymilian...
Obozowy akt zgonu...
Cela głodowa w...

Program:

16.30 – 18.30 | śladami o. Maksymiliana Kolbe w KL Auschwitz – wykład w terenie

Miejsce spotkania: Miejsce spotkania: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15 

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba się na nie zapisać telefonicznie pod nr 338448121 (8:00-15:00) lub poprzez formularz zgłoszeniowy online. W spotkaniu można wziąć udział jeden raz w jednym z dwóch proponowanych terminów. Termin rejestracji upływa 4 października.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anną Stańczyk – koordynatorką projektu w MCEAH: lub 33 844 8128.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu o losach o. Maksymiliana Kolbe

 

Maksymilian Maria Kolbe (ur. 8 stycznia 1894 r.), został aresztowany w Niepokalanowie 17 lutego 1941 r., gdzie pełnił funkcję przełożonego, gwardiana. Po kilkumiesięcznym śledztwie w warszawskim więzieniu Pawiak 29 maja 1941 r. przywieziony został do Auschwitz.

Gdy w końcu lipca tego roku w odwet za ucieczkę więźnia kierownik obozu rozkazał skazanie 10 więźniów z tego samego bloku na śmierć głodową, jeden ze skazanych, Franciszek Gajowniczek, prosił o darowanie życia ze względu na żonę i dzieci. Słysząc te słowa, ojciec Kolbe wystąpił z szeregu i zwrócił się do esesmanów z propozycją zamiany za rozpaczającego więźnia. Przeprowadzający wybiórkę Karl Fritzsch zgodził się i ojciec Kolbe dołączył do pozostałych więźniów, których odprowadzono do podziemi bloku 11. Po dwóch tygodniach zarządzono opróżnienie celi. Większość więźniów już nie żyła, niektórzy jeszcze dawali oznaki życia, wśród nich ojciec Kolbe. Esesmani postanowili więc zabić żyjących więźniów zastrzykami fenolu.

Ojciec Kolbe został uznany przez Kościół rzymskokatolicki męczennika i ogłoszony błogosławionym przez papież Pawła VI w 1971 r. W 1982 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym.