Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie z cyklu „Wokół historii Auschwitz” – los sowieckich jeńców wojennych – 7 marca 2025

MCEAH
06-02-2025

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza mieszkańców Oświęcimia i okolic do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które odbędzie się 7 marca 2025 r. w siedzibie MCEAH przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15.

 

Program spotkania:

16.30-18.00 | Sowieccy jeńcy wojenni w KL Auschwitz – wykład

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o zapisy droga telefoniczną (nr 33 844 81 21) lub poprzez formularz zgłoszeniowy online. Termin rejestracji na spotkanie upływa 5 marca, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkanie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich

W razie dodatkowych pytań informacji udziela Anna Stańczyk: lub nr tel. 338448128.

---

Wytyczne odnośnie traktowania jeńców sowieckich określone zostały przez Adolfa Hitlera w marcu 1941 roku. Zakładały one likwidację komisarzy politycznych Armii Czerwonej i komunistów, którzy nie mieli być traktowani jak jeńcy wojenni, lecz wbrew konwencjom międzynarodowym bezzwłocznie zabijani.

Deportacje sowieckich jeńców wojennych do Auschwitz rozpoczęły się wkrótce po rozpoczęciu wojny przez Niemcy ze Związkiem Sowieckim (22 czerwca 1941 roku). Według relacji Ocalałych, transporty takie pojawiały się w KL Auschwitz już od lipca 1941 roku. Przywiezieni nimi jeńcy byli początkowo najczęściej rozstrzeliwani  w żwirowniach znajdujących się w pobliżu obozu.

W połowie września dziewięć bloków znajdujących się za bramą główną oddzielono od reszty obozu drutem kolczastym, pomiędzy blokami 24 i 14 zbudowano bramę, nad którą umieszczono napis Russisches Kriegsgefangenen Arbeitslager. W październiku 1941, przywieziono tu około 10 tys. sowieckich jeńców wojennych. Śmiertelność wśród nich była ogromna, czego powodem były przede wszystkim głód i choroby, (najczęściej powodowane wyziębieniem organizmu) oraz fatalnymi warunkami sanitarnymi.

Lekcja internetowa

Podcast