Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil” – laureaci V edycji konkursu

ps
20-03-2018

50 uczniów z Małopolski wzięło udział w finale V edycji konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf ‘Nil’”. Poza zmaganiami konkursowymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, 16 marca 2018 r. uczestnicy upamiętnili ofiary przy Ścianie Śmierci, a także wzięli udział w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

Fot. Tomasz Pielesz
Fot. Tomasz Pielesz
Fot. Tomasz Pielesz
Fot. Tomasz Pielesz
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Tomasz Pielesz
Fot. Tomasz Pielesz
Fot. Tomasz Pielesz
Fot. Tomasz Pielesz

Celami tegorocznej edycji Konkursu były propagowanie patriotyzmu poprzez popularyzację postaci Witolda Pileckiego i Augusta Emila Fieldorfa „Nila” jako polskich bohaterów narodowych, upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego, zainteresowanie historią najnowszą Polski 1939-1956, a także zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się w tym roku 50 uczniów – 38 ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 12 ze szkół ponadpodstawowych.

– Chcemy uczyć młodych ludzi tego, co w życiu każdego młodego człowieka jest najcenniejsze. Takie projekty są ważne. W tej chwili sala lekcyjna to nie jest jedyne źródło zdobywania wiedzy. Im więcej miejsc, gdzie można dotknąć historii, gdzie można spojrzeć na nią z różnych perspektyw jest na pewno bardzo cenne. Dlatego dziękujemy pracownikom Muzeum w Oświęcimiu, za to, że od początku wspierają nas. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni – powiedziała Maria Nitka, dyrektor Delegatury w Wadowicach Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaangażowane jest w ten projekt od samego początku, pomagając w opracowaniu części edukacyjnej projektu. – Tego typu inicjatywy służące pogłębieniu wiedzy są niezwykle istotne i ważne – co widać po niezwykle wysokim poziomie przygotowania uczestników. Dla nas możliwość współuczestniczenia w takim przedsięwzięciu to bardzo ważne uzupełnienie codziennej pracy edukacyjnej Muzeum, której głównym elementem jest oprowadzanie po Miejscu Pamięci każdego dnia tysięcy ludzi z całego świata – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

Uczestnicy konkursu poznawali historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także upamiętnili ofiary obozu składając znicze pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 w b. obozie Auschwitz I.

– Wizyta w Miejscu Pamięci w tym roku byłą wzbogacona projekcją filmu „Nieobojętni” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Odbyło się też spotkanie z reżyserem, a także spotkanie z braćmi Andrzejem i Antonim Piskorkiem – powiedziała Joanna Karp, przewodnicząca Komisji Wojewódzkiej Konkursu. W czasie wojny rodzina państwa Piskorków współpracowała z działającym na terenie Podbeskidzia polskim ruchem oporu, organizując pomoc dla więźniów obozu Auschwitz Birkenau, m.in. wypiekając i dostarczając chleb, który następnie przemycany był na teren przyobozowy.

– Na tym etapie chcemy ich nauczyć przede wszystkim tego, że kimkolwiek się staną i gdziekolwiek będą, muszą pamiętać o tym, że są Polakami i nie powinni wstydzić się własnej historii. Poszerzają też to, czego uczą się w szkole. Te pytania i ten zakres treści, który jest przewidziany w każdej edycji projektu wykracza znacznie poza podstawę programową kształcenia ogólnego. To okazja do zdobycia wiedzy, która z pewnością w przyszłości im się przyda – dodała Joanna Karp.

Organizatorami konkursu są Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Współorganizatorem konkursu jest Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Laureaci etapu wojewódzkiego V edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil””

w kategorii szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum tytuł laureata zdobyli:
I miejsce - Patrycja Olajossy, Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie, opiekun naukowy: Anna Semik
II miejsce - Julia Maślanka, Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym, opiekun naukowy: Marek Pelczar
III miejsce - Jakub Rodak, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Jaracza w Krakowie, opiekun naukowy: Tomasz Przygoda

w kategorii szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum wyróżnienie otrzymali:
Krzysztof Piotrowski, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzeźnicy, opiekun naukowy: Zbigniew Herzyk
Joanna Marcisz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie, opiekun naukowy: Barbara Szewczyk

w kategorii szkoły ponadpodstawowej tytuł laureata zdobyli:
I miejsce - Arkadiusz Guzik, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Targu, opiekun naukowy: Aneta Borkowska
II miejsce - Kamil Malec, Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, opiekun naukowy: Iwona Grunwald
III miejsce - Marcin Lenart, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Targu, opiekun naukowy: Aneta Borkowska

w kategorii szkoła ponadpodstawowa wyróżnienie otrzymali:
Dawid Orzeł, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu, opiekun naukowy: Kinga Kamińska
Kacper Put, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, opiekun naukowy: Jacek Bartkowiak