Aktualności
Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil” – laureaci V edycji konkursu
50 uczniów z Małopolski wzięło udział w finale V edycji konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf ‘Nil’”. Poza zmaganiami konkursowymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, 16 marca 2018 r. uczestnicy upamiętnili ofiary przy Ścianie Śmierci, a także wzięli udział w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Celami tegorocznej edycji Konkursu były propagowanie patriotyzmu poprzez popularyzację postaci Witolda Pileckiego i Augusta Emila Fieldorfa „Nila” jako polskich bohaterów narodowych, upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego, zainteresowanie historią najnowszą Polski 1939-1956, a także zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się w tym roku 50 uczniów – 38 ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 12 ze szkół ponadpodstawowych.
– Chcemy uczyć młodych ludzi tego, co w życiu każdego młodego człowieka jest najcenniejsze. Takie projekty są ważne. W tej chwili sala lekcyjna to nie jest jedyne źródło zdobywania wiedzy. Im więcej miejsc, gdzie można dotknąć historii, gdzie można spojrzeć na nią z różnych perspektyw jest na pewno bardzo cenne. Dlatego dziękujemy pracownikom Muzeum w Oświęcimiu, za to, że od początku wspierają nas. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni – powiedziała Maria Nitka, dyrektor Delegatury w Wadowicach Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaangażowane jest w ten projekt od samego początku, pomagając w opracowaniu części edukacyjnej projektu. – Tego typu inicjatywy służące pogłębieniu wiedzy są niezwykle istotne i ważne – co widać po niezwykle wysokim poziomie przygotowania uczestników. Dla nas możliwość współuczestniczenia w takim przedsięwzięciu to bardzo ważne uzupełnienie codziennej pracy edukacyjnej Muzeum, której głównym elementem jest oprowadzanie po Miejscu Pamięci każdego dnia tysięcy ludzi z całego świata – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
Uczestnicy konkursu poznawali historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także upamiętnili ofiary obozu składając znicze pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 w b. obozie Auschwitz I.
– Wizyta w Miejscu Pamięci w tym roku byłą wzbogacona projekcją filmu „Nieobojętni” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Odbyło się też spotkanie z reżyserem, a także spotkanie z braćmi Andrzejem i Antonim Piskorkiem – powiedziała Joanna Karp, przewodnicząca Komisji Wojewódzkiej Konkursu. W czasie wojny rodzina państwa Piskorków współpracowała z działającym na terenie Podbeskidzia polskim ruchem oporu, organizując pomoc dla więźniów obozu Auschwitz Birkenau, m.in. wypiekając i dostarczając chleb, który następnie przemycany był na teren przyobozowy.
– Na tym etapie chcemy ich nauczyć przede wszystkim tego, że kimkolwiek się staną i gdziekolwiek będą, muszą pamiętać o tym, że są Polakami i nie powinni wstydzić się własnej historii. Poszerzają też to, czego uczą się w szkole. Te pytania i ten zakres treści, który jest przewidziany w każdej edycji projektu wykracza znacznie poza podstawę programową kształcenia ogólnego. To okazja do zdobycia wiedzy, która z pewnością w przyszłości im się przyda – dodała Joanna Karp.
Organizatorami konkursu są Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Współorganizatorem konkursu jest Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Laureaci etapu wojewódzkiego V edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil””
w kategorii szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum tytuł laureata zdobyli:
I miejsce - Patrycja Olajossy, Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie, opiekun naukowy: Anna Semik
II miejsce - Julia Maślanka, Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym, opiekun naukowy: Marek Pelczar
III miejsce - Jakub Rodak, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Jaracza w Krakowie, opiekun naukowy: Tomasz Przygoda
w kategorii szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum wyróżnienie otrzymali:
Krzysztof Piotrowski, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzeźnicy, opiekun naukowy: Zbigniew Herzyk
Joanna Marcisz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie, opiekun naukowy: Barbara Szewczyk
w kategorii szkoły ponadpodstawowej tytuł laureata zdobyli:
I miejsce - Arkadiusz Guzik, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Targu, opiekun naukowy: Aneta Borkowska
II miejsce - Kamil Malec, Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, opiekun naukowy: Iwona Grunwald
III miejsce - Marcin Lenart, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Targu, opiekun naukowy: Aneta Borkowska
w kategorii szkoła ponadpodstawowa wyróżnienie otrzymali:
Dawid Orzeł, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu, opiekun naukowy: Kinga Kamińska
Kacper Put, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, opiekun naukowy: Jacek Bartkowiak