Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna online poświęcona historii getta w Theresienstadt - 21 września 2023

13-09-2023

„Czy przetrwamy wystarczająco długo, żeby zobaczyć następny dzień?” to tytuł sesji edukacyjnej online, która odbędzie się 21 września 2023 r. Jest ona organizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z Památník Terezín. Całość będzie tłumaczona symultanicznie na język angielski, czeski oraz polski.

 

Podczas sesji zostaną poruszone tematy funkcjonowania getta w Theresienstadt, jego roli w propagandzie Trzeciej Rzeszy oraz funkcjonowania sektora BIIb w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz II-Birkenau, tzw. „Familienlager Theresienstadt”.

Program sesji:

16.00-16.05 | Inauguracja sesji

16.05-16.50 | „Niemiecka okupacja ziem czeskich oraz rola getta w Terezinie w nazistowskiej polityce ludobójczej” – dr Tomáš Fedorovič, Historické odd. Památník Terezín

przerwa

16.55-17.40 | „Propagandowa rola getta w Terezinie” - dr Tomáš Fedorovič, Historické odd. Památník Terezín

17.40-17.50 | Projekcja filmu „Theresienstadt 1942. Dreharbeiten”

przerwa

18.05-18.50 | „Obóz dla Żydów z Thersienstadt w KL Auschwitz II-Birkenau” – dr Piotr Setkiewicz, Centrum Badań, Muzeum Auschwitz


Udział w sesji jest bezpłatny. Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego online do 20 września 2023 r. Link do uczestnictwa w sesji zostanie przesłany drogą elektroniczną.

W październiku 1941 roku na rozkaz SS-Obergruppenführera Reinharda Heidricha utworzono getto Theresienstadt. Pierwsze transporty Żydów zostały do niego skierowane już w listopadzie tegoż roku. Początkowo do getta deportowano Żydów z okupowanych Czech i Moraw, a także z Niemiec (w tym z anektowanej Austrii). W późniejszym czasie także Żydów z okupowanych Niderlandów i Danii oraz ze Słowacji i Węgier.

Getto zostało oswobodzone przez Armię Czerwoną 8 maja 1945 r. Przez cały okres funkcjonowania w getcie w Theresienstadt Niemcy osadzili ok. 140 tys. osób, z czego ponad 37 tysięcy deportowano do KL Auschwitz.

Historię deportacji Żydów z getta w Theresienstadt do Auschwitz II-Birkenau opowiada wystawa stworzona przez Muzeum w Google Cultural Institute. Jej autorami są dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz dr Łukasz Martyniak z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.