Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna online "Ewakuacja KL Auschwitz" - 30 listopada 2023 r.

14-11-2023

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w sesji edukacyjnej online "Ewakuacja KL Auschwitz", która odbędzie się 30 listopada na platformie Zoom. Będzie ona tłumaczona symultanicznie na język angielski.

Program (strefa czasowa CET, GMT+1):

16.00 | Otwarcie sesji

16.05 - 16.50 | Ostatnie miesiące działania obozu Auschwitz i ewakuacja więźniów ("marsz śmierci") – wykład, Teresa Wontor-Cichy, Muzeum Auschwitz

16.50 - 17.35 | Ucieczki więźniów KL Auschwitz w czasie „marszu śmierci” do Wodzisławia Śląskiego. Wybrane przykłady – wykład, dr Jacek Lachendro, Muzeum Auschwitz

17.45 - 18.30 | Wspomnienia ocalałych o „marszu śmierci”. Fragmenty nagrań.

 

Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online prosimy przesyłać do 28 listopada 2023 r. Po tym terminie otrzymają Państwo maila z linkiem do udziału w spotkaniu.

W połowie stycznia 1945 r. w związku z przełamaniem linii frontu przez armię sowiecką i zbliżaniem się jej jednostek do Krakowa, władze Auschwitz rozpoczęły ewakuację więźniów do obozów koncentracyjnych w głębi III Rzeszy. W dniach 17-21 stycznia 1945 r. esesmani wyprowadzili z obozu i podobozów około 56 tys. więźniów, zmuszając ich do przejścia w trudnych warunkach zimowych kilkudziesięciu kilometrów.

Główne trasy przemarszu prowadziły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd więźniowie byli przewożeni dalej pociągami. W trakcie marszu strzelano do więźniów, którzy opadli z sił i nie byli w stanie iść, a także do tych, którzy próbowali zbiec. Szacuje się, że w trakcie całej ewakuacji śmierć poniosło między 9 a 15 tysięcy więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

Lekcja internetowa: "Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz"

Podcast "Likwidacja obozu Auschwitz"