Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna „Chrystus Oświęcimski” z udziałem b. więźniarki KL Auschwitz Zofii Posmysz

05-06-2016

Życiu religijnemu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz w nawiązaniu do współczesnych postaw misjonarzy poświęcona była sesja edukacyjna Chrystus Oświęcimski, którą 4 czerwca 2016 r. zorganizowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

Spotkanie z Zofią Posmysz. Fot: Bartosz Bartyzel
Spotkanie z Zofią...
Zofia Posmysz i medalik podarowany jej przez Tadeusza Paolone. Fot. Bartosz Bartyzel
Zofia Posmysz i...
Medalik Zofii Posmysz. Fot. Bartosz Bartyzel
Medalik Zofii...
prof. Wiesław Jan Wysocki. Fot. Bartosz Bartyzel
prof. Wiesław Jan...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Ks. dr Marek Studenski. Fot Bartosz Bartyzel
Ks. dr Marek...

Sesja rozpoczęła się od wykładu o życiu religijnym w niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz, Majdanek i Stutthof, który przedstawił prof. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W swoim wystąpieniu mówił on nie tylko o losach duchownych w obozach koncentracyjnych, ale też o tych więźniach, którzy nie należeli do grona duchowieństwa, ale poprzez swoją postawę osiągnęli duchowe zwycięstwo. Przypomniał on związane z tym słowa Jana Pawła II z homilii wygłoszonej na terenie byłego obozu Birkenau w 1979 r.: „Pragniemy ogarnąć uczuciem najgłębszej czci każde z tych zwycięstw, każdy przejaw człowieczeństwa, które było zaprzeczeniem systemu systematycznego zaprzeczania człowieczeństwa. Na miejscu tak straszliwego podeptania człowieczeństwa, godności ludzkiej – zwycięstwo człowieka!”. Wspomniał on m.in. postaci położnej Stanisławy Leszczyńskiej, która starała się pomagać rodzącym w obozie więźniarkom oraz niemowlętom, a także rotmistrza Witolda Pileckiego, współtwórcę obozowego ruchu oporu.

Franciszkanin o. Szymon Chapiński opowiadał podczas sesji o współczesnej formie męczeństwa na przykładzie bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, męczenników z Peru.

Natomiast była więźniarka Auschwitz Zofia Posmysz podzieliła się z uczestnikami seminarium osobistym świadectwem wiary w obozie, która pomagała jej w najtrudniejszych momentach m.in. podczas tyfusu, czy podczas pobytu w karnej kompanii. Opowiedziała również o historii medalika Chrystusa, który otrzymała od jednego z więźniów i ma go przy sobie do dziś.

– Kiedy zostałam schreiberką w kuchni, aufseherin Franz przyprowadziła więźnia z kuchni męskiej, Tadeusza. Miał mi on pomóc w nauczeniu się prowadzenia ksiąg. Przychodził przez trzy dni. Ostatniego dnia, przed odejściem, wyjął z kieszeni medalik i powiedział: „masz – chroń go i niech on ciebie chroni i wyniesie do wolności”. Tadeusz już więcej nie przyszedł, tylko przesyłał grypsy – powiedziała. Tadeusz Paolone, ukrywający się pod w obozie pod nazwiskiem Lisowski, był oficerem Wojska Polskiego, członkiem obozowego ruchu oporu. 25 września 1943 r. został osadzony w więzieniu obozowym. 11 października został rozstrzelany pod Ścianą Śmierci.

Zofii Posmysz udało się przechować medalik do momentu wyzwolenia. Ukrywała go m.in. w szparze w dachu baraku obozowego, w zakamarkach odzieży, w bucie, w ciasno upiętych włosach, a nawet w ustach podczas jednej z rewizji. Podczas sesji edukacyjnej Zofia Posmysz zadeklarowała, iż przekaże obozowy medalion do Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. – Mam już nawet pewne pomysły, jak go wyeksponować, bo jest to znak obecności Jezusa w tym miejscu – powiedziała.

Na zakończenie sesji wikariusz generalny Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. dr Marek Studenski zaprezentował scenariusze lekcji Przez wspólną historię – ku przyszłości. Jest to ścieżka zwiedzania miejsc pamięci w Oświęcimiu. Grupy gimnazjalne i ponadgimnazjalne, w oparciu o specjalnie przygotowany program, mogą odwiedzić: Centrum Żydowskie oraz Synagogę Chewra Lomdej Misznajot, Miejsce Pamięci Auschwitz oraz Centrum Dialogu i Modlitwy.

– To spotkanie było okazją do niezwykle wnikliwego spojrzenia na znaczenie religii, wiary i duchowości więźniów chrześcijan w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Było to możliwe dzięki wybitnym ekspertom i wyjątkowym świadkom historii. W tej chwili przygotowujemy się do podjęcia próby zmierzenia się z tymi samymi zagadnieniami ukazanymi z perspektywy więźniów i ofiar żydowskich – powiedziała dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.