Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna „Apogeum zbrodni. Deportacje Żydów z Węgier do KL Auschwitz” – 20 czerwca 2024 r.

04-06-2024

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w sesji edukacyjnej „Apogeum zbrodni. Deportacje Żydów z Węgier do KL Auschwitz”. Sesja odbędzie się na platformie Zoom 20 czerwca 2024 r. i będzie tłumaczona na język angielski.

 

Podczas sesji poruszony zostanie temat masowych deportacji i zagłady Żydów z Węgier, które miały miejsce 80 lat temu. W trakcie głównej fazy wysiedleń do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz deportowano ok. 420 tys. Żydów z Węgier, z których ok. 75% zamordowano natychmiast po przybyciu i selekcji w komorach gazowych.

Program sesji:

16.00-16.05 | Inauguracja sesji

16.05-17.30 | Deportacje Żydów z Węgier do KL Auschwitz - dr Piotr Setkiewicz, Centrum Badań Muzeum

17.45-18.30 | Miejsce na którym stoisz – współczesne zdjęcia miejsc znanych z Albumu Auschwitz - Paweł Sawicki, zastępca rzecznika prasowego Muzeum

18.30-19.15 - To co pozostało. O zrabowanym mieniu w zbiorach PMA-B - Elżbieta Cajzer, Zbiory Muzeum


Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online prosimy przesłać do 18 czerwca 2024 r. Po tym terminie otrzymają Państwo maila z linkiem do udziału w spotkaniu.

Pierwsze transporty węgierskich Żydów skierowano Auschwitz 28 i 29 kwietnia 1944 r. z obozu Kistarca k. Budapesztu i z miasta Topolya w Wojwodinie. Przybyły one na tzw. Altejudenrampe w dniu 2 maja. Po selekcji zarejestrowano w obozie 486 mężczyzn i 616 kobiet. Pozostałych, 2698 osób, zamordowano w komorach gazowych.

Władze obozowe przekonały się jednak wówczas, że Auschwitz nie jest gotowy naprzyjęcie planowanej ogromnej liczby deportowanych. Postanowiono wówczas o wstrzymaniu transportów do czasu dokończenia budowy rampy kolejowej wewnątrz obozu Birkenau oraz usunięcia innych „technicznych” trudności. Wówczas zdecydowano m.in. o ponownym uruchomieniu prowizorycznej komory gazowej, tzw. białego domku, czy też wykopaniu dołów do spalania zwłok.

Kiedy do 420 tysięcy Żydów przywiezionych podczas głównej fazy deportacji dodamy transporty z kwietnia oraz kilka mniejszych z końca lata i jesieni 1944, to wówczas łączna liczba deportowanych z Węgier do Auschwitz wyniesie ok. 430 tysięcy. Z dokumentów z magazynu odzieżowego w Birkenau wiadomo, że w wyniku selekcji transportów Żydów z Węgier esesmani skierowali do obozu 52 tys. mężczyzn i – tu już tylko przypuszczalnie – podobną liczbę kobiet. Oznacza to, że bezpośrednio po przyjeździe do Auschwitz w komorach gazowych życie straciło 325 – 330 tys. osób, czyli ponad 75 procent wszystkich deportowanych.