Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium w Yad Vashem zakończone

Magdalena Urbaniak, MCEAH
27-11-2014

25 nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, edukatorów oraz pracowników miejsc pamięci i instytucji prowadzących działalność edukacyjną w zakresie historii Holokaustu i II wojny światowej wzięło udział w seminarium „Judaizm — dzieje i kultura Żydów polskich — Holokaust”, które odbyło się w dniach 2-13 listopada w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, i które współorganizowane jest po stronie polskiej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.

Seminaria „Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów polskich — Holokaust” są organizowane wspólnie przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu od 1993 r. Projekt ten jest ważnym elementem wieloletniej współpracy obu instytucji, której istotną częścią jest wspólna działalność edukacyjna. W ramach współpracy latem każdego roku edukatorzy izraelscy przyjeżdżają do Muzeum Auschwitz na seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”.

Uczestnicy, którzy wybrani zostali poprzez prowadzoną przez MCEAH rekrutację i przed wyjazdem spotkali się w Muzeum Auschwitz na spotkaniu przygotowawczym, wysłuchali w Izraelu wykładów historycznych oraz wzięli udział w zajęciach warsztatowych dotyczących metodologii nauczania o Holokauście, zapoznając się z materiałami edukacyjnymi Yad Vashem dostosowanymi do różnego wieku uczniów. Zajęcia dotyczyły m.in.: judaizmu, zróżnicowanych żydowskich tożsamości w Polsce w okresie międzywojennym, ideologii nazistowskiej, czy też kształtowania pamięci o Holokauście oraz relacji polsko-żydowskich.

Oprócz zajęć historycznych w programie znalazły się również te związane z wykorzystaniem poezji, filmu i sztuki w nauczaniu o Zagładzie. — Zajęcia, poza wiedzą merytoryczną, dostarczyły mi sporo dydaktycznych środków i metod nauczania o Holokauście. Wskazały drogę przez trudne i bolesne dzieje Holokaustu, na końcu której zawsze będzie upamiętnienie Ofiar — powiedziała Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

Istotnym punktem seminarium były spotkania z ocalonymi: Genją i Nachumem Manor z „Listy Schindlera” oraz Aloną Frankel, izraelską pisarką i ilustratorką, autorką serii książek, w których opowiada m.in. historię swojej rodziny ukrywającej się podczas Holokaustu. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Historyczne oraz poszczególne części Instytutu Yad Vashem: Archiwum, Bibliotekę, Centrum Pedagogiczne, Centrum Wizualne oraz Galerię Sztuki.

Niemniej ważnymi doświadczeniami były wizyta w synagodze podczas uroczystości szabasowych oraz odwiedzenie izraelskiej szkoły średniej i spotkanie z uczniami i nauczycielami. — Była to okazja do wymiany doświadczeń i porównania sposobu nauczania o Zagładzie w obu krajach — powiedziała Małgorzata Andrychowicz, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu. — Znalazłam wiele inspiracji również dzięki poznaniu nauczycieli i edukatorów z różnych stron Polski, którzy  interesują się tematyką Holokaustu i realizują wartościowe projekty w swoich środowiskach — dodała.

REFLEKSJE UCZESTNIKÓW SEMINARIUM

Agnieszka Mysakowska — nauczycielka historii, II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu

Seminarium to cały wachlarz zajęć przygotowanych na najwyższym poziomie, zarówno merytorycznym, jak i dydaktycznym. Wykłady i warsztaty poruszały zagadnienia z zakresu Shoah oraz polityki, religii i kultury. To również spotkania z Ocalonymi, których wzruszających wspomnień nie zatarł bieg czasu. Zajęcia poza wiedzą merytoryczną dostarczył mi sporo dydaktycznych środków i metod nauczania o Holokauście. Wskazały drogę przez trudne i bolesne dzieje Holokaustu, na końcu której zawsze będzie Upamiętnienie Ofiar. Zdecydowanie staną się siłą napędową mych dalszych działań na polu krzewienia wiedzy z zakresu historii narodu żydowskiego.

Małgorzata Wójcik-Dudek — nauczycielka języka polskiego II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie

Pobyt w Yad Vashem jest nie do przecenienia, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym (strony izraelska i polska stanęły na wysokości zadania).Yad Vashem to nie tylko centrum izraelskich badań nad Zagładą. Dzięki temu miejscu można zrozumieć współczesny Izrael, państwo próbujące przepracować przeszłość. Poznawanie kampusu można porównać z czytaniem zaszyfrowanego tekstu, który w miarę upływu czasu zaczyna coraz wyraźniej znaczyć. Aby go zrozumieć, należy najpierw zaznajomić się z podstawowymi faktami. Dlatego też zwiedzanie kampusu jest poprzedzone wieloma warsztatami i wykładami, które pomagają zrozumieć jego narrację.

Anna Stańczyk — przewodnik, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Seminarium było dla mnie ciekawym doświadczeniem, gdyż pozwoliło poznać izraelską perspektywę patrzenia na Zagładę, co w pracy przewodnika jest niezwykle istotne. Spotkania z pracownikami Yad Vashem i liczne wykłady w bardzo spójny i czytelny sposób ukazały pewną koncepcję mówienia o Holokauście, którą z pewnością wykorzystam w swojej pracy.

Ewelina Malik — doktorantka, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Organizatorzy podzielili program na zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Ideą zajęć warsztatowych było zaprezentowanie metodologii nauczania o Holokauście oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie jak nauczać o Holokauście na różnych szczeblach edukacji. Ważnym punktem seminarium było spotkanie z nauczycielami pracującymi w izraelskich szkołach, którzy przedstawili uczestnikom filozofię nauczania o Holokauście w Izraelu. Szczególnie cennym aspektem seminarium były zajęcia dotyczące problematyki kształtowania pamięci o Holokauście w Izraelu z Panią Orit Margaliot, za które serdecznie dziękuję.