Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium w Yad Vashem - „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”

MCEAH
22-12-2022

Grupa polskich nauczycielek i nauczycieli, edukatorek i edukatorów, a także osób pracujących w miejscach pamięci i innych instytucjach działających na polu edukacji o Holokauście i II wojnie światowej wzięła udział w seminarium „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”. Jego organizatorami były Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Szkoła Nauczania o Holokauście w Yad Vashem.

 

Seminarium w Yad...
Seminarium w Yad...
Seminarium w Yad...
Seminarium w Yad...

Seminarium w Izraelu zostało poprzedzone spotkaniem przygotowującym, które odbyło się 22 października w Muzeum Auschwitz. W jego programie znalazły się dwa wykłady: o polskich korzeniach Izraela opowiadał prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a dr Ewa Węgrzyn z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżyła tematykę historii współczesnego Izraela.

Dziesięciodniowy program seminarium w Jerozolimie był tak skonstruowany, żeby jednocześnie poznać metody pracy i narzędzia wykorzystywane w Yad Vashem w nauczaniu o Holokauście, jak i dowiedzieć się czegoś więcej o współczesnym Izraelu i jego społeczeństwie.

– Grupa zwiedziła zarówno wystawę, jak i cały kampus Yad Vashem zapoznając się z różnymi formami upamiętnienia ofiar Holokaustu. Zajęcia dotyczyły charakterystyki społeczności żydowskiej w przedwojennej Polsce, strategii przetrwania w trakcie II wojny światowej, powrotu do życia po doświadczeniu Zagłady, a także historii antysemityzmu. Zaprezentowane zostały też różne metody pracy dostosowane do osób w różnym wieku. Omawiano także możliwości wykorzystania sztuki i fotografii w nauczaniu o Szoa. Jednym z najważniejszych punktów programu było spotkanie z Ocalałym z Zagłady Yoramem Diamantem, który jako dziecko wraz z matką i starszym bratem ukrywał się w Krakowie i jego okolicach – powiedziała Anna Stańczyk, koordynatorka seminarium w MCEAH.

Grupa miała też możliwość wzięcia udziału w wyjeździe studyjnym na Masadę, a także pogłębionego zwiedzania starego miasta w Jerozolimie oraz cmentarza wojskowego na Górze Herzla.

– Program pobytu w Yad Vashem skonstruowany był tak, by każdy dzień przynosił cenne doświadczenia, które przekroczyły moje oczekiwania związane z seminarium. Były to między innymi inspirujące wykłady i warsztaty, wzruszające i pozostające w pamięci spotkania oraz duża dawka przekazywanych nam podczas zwiedzania informacji – powiedziała Iwona Gębicz, nauczycielka i wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara "Rudego" w Warszawie

– Wszystko to, czego nauczyłam się i dowiedziałam na seminarium, z pewnością wykorzystywać będę jeszcze długo w swojej pracy dydaktycznej. Ogromną wartość edukacyjną i historyczną w program seminarium wniosły spotkania z ocalałymi z Holokaustu. Niewątpienie najbardziej inspirującym warsztatem dla mnie był warsztat dotyczący kobiet w czasie Holokaustu – powiedziała Marzena Leżak, nauczycielka z Publicznej Szkoły Podstawowej im Ks. Jana Bosko w Luboszycach

– Yad Vashem to pełne symboli Muzeum, w którym po raz kolejny pojawia się refleksja nad ogromem zła, bestialstwem i ludobójstwem, z którym nie da się oswoić. Niesamowite i poruszające były relacje ocalałych, wizyta w Dolinie Gmin czy w miejscu pamięci zamordowanych dzieci, pozostaną na długo w mojej pamięci. To inspirujące szkolenie, które z pewnością wzbogaci mój warsztat pracy – powiedziała nadkomisarz Anna Maj-Wydra, specjalistka Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Projekt zakończyło spotkanie podsumowujące, które 17 grudnia odbyło się w Muzeum Auschwitz. Uczestniczki i uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami po seminarium w Izraelu oraz pomysłami na nowe projekty edukacyjne. Odbyły się także dwa warsztaty poświęcone wykorzystaniu różnych źródeł w edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz przełożeniu wiedzy i pamięci o Auschwitz na poczucie odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy.

Seminarium było współfinansowane ze środków Yad Vashem oraz Muzeum Auschwitz.