Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium im. Raphaela Lemkina

21-06-2010

Zakończyło się trzecie seminarium im. Raphaela Lemkina organizowane wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Raphael Lemkin Center for the Prevention of Genocide i Centrum Badań Holokaustu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Trwające od 20 do 27 czerwca seminarium przeznaczone było dla profesorów i wykładowców wyższych uczelni wojskowych, kształcących dowódców wojsk USA i NATO. Spośród 35 uczestników w zajęciach oraz wizycie na terenie byłego obozu Auschwitz brali udział wykładowcy z West Point, Fort Leavenworth, The Auschwitz Institute for Peace and Reconciliation oraz z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wśród wykładowców znaleźli się m.in.: dr James Waller z Keene State College w New Hampshire, dr Piotr Setkiewicz, kierownik Działu Naukowego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Ms. Norul Rashid z Biura Specjalnego Doradcy Sekretarza Generalnego ONZ ds. Zapobiegania Ludobójstwu (Office of the Special Adviser to the UN Secretary General for Genocide Prevention). Tematyka wykładów dotyczyła m.in.: definicji i historii ludobójstwa, odpowiedzialności za ochronę przed ludobójstwem, psychologii sprawców, roli KL Auschwitz w masowej Zagładzie europejskich Żydów oraz dyplomatycznym i ekonomicznym sposobom zapobiegania zbrodniom ludobójstwa.

Seminaria dotyczące zjawiska zbrodni ludobójstwa i przeciwdziałania mu planowane są trzy razy do roku. Ich celem jest uwrażliwienie na problem ludobójstwa, w tym jego polityczne, ekonomiczne i humanitarne konsekwencje. Pomysłodawcą i sponsorem tych seminariów jest nowojorski filantrop Fred Schwartz.

Raphael Lemkin Center for Genocide Prevention (Centrum Przeciw Ludobójstwu im. Raphaela Lemkina)

Powołane zostało przez The Auschwitz Institute for Peace and Reconciliation [AIPR] (Instytut Auschwitz dla Pokoju i Pojednania). Powstało, aby połączyć decydentów państw z całego świata zaangażowanych w przeciwdziałanie ludobójstwu i konfliktom zbrojnym.

Rafał Lemkin, którego imieniem nazwano centrum, był przedwojennym polskim Żydem, prawnikiem i twórcą terminu „ludobójstwo”. W czasie wojny udało mu się przedostać do USA. Przyjęta w 1948 roku konwencja ONZ o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa powstała w znacznym stopniu dzięki jego wysiłkom jako odpowiedź wspólnoty międzynarodowej na zbrodnie Holokaustu. W zamyśle jej twórców miała ona zapobiegać w przyszłości masowym zbrodniom. Tymczasem wydarzenia w Kambodży, Bośni, Ruandzie i Darfurze pokazały, że po 65 latach od wyzwolenia obozu Auschwitz, ludzkość nie wyciągnęła lekcji ze zbrodni drugiej wojny światowej.

Uczestnicy seminarium im. Raphaela Lemkina podczas oprowadzania po byłym obozie Auschwitz I
Uczestnicy...
Seminarium im. Raphaela Lemkina
Seminarium im....