Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium im. Lemkina dla dyplomatów

Tomasz Kobylański
24-11-2014

W październiku i listopadzie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się dwie kolejne edycje seminarium im. Raphaela Lemkina, skierowanego do dyplomatów i pracowników rządowych średniego szczebla z całego świata. Zorganizowane zostało ono przez Instytut Auschwitz dla Pokoju i Pojednania (AIPR) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH).

Celem organizowanego od 2008 r. seminarium jest zwrócenie uwagi na problematykę ludobójstwa, w tym na jego polityczne, ekonomiczne i humanitarne konsekwencje. W tym roku, w dwóch edycjach seminarium wzięło udział ponad 50 osób, m.in. z takich państw jak Argentyna, Gruzja, Laos, Malezja, Sudan Południowy, Tanzania, Tunezja, Wenezuela. Warto przy tym zaznaczyć, iż październikowa edycja seminarium była skierowana tylko i wyłącznie do osób pochodzących z państw Ameryki Łacińskiej.

— Rezultatem dotychczasowych seminariów są setki narodowych i regionalnych programów chroniących grupy osób zagrożonych ryzykiem masowych zbrodni — powiedział Tibi Galis, dyrektor wykonawczy AIPR. Istotnym jest, że seminaria te odbywają się w Miejscu Pamięci Auschwitz, gdyż moc tego miejsca oferuje uczestnikom seminarium wsparcie, potrzebne im do zaangażowania się w trudne polityczne działania związane z zapobieganiem ludobójstwom — kontynuował Galis.

Na terenie Miejsca Pamięci uczestnicy seminarium zostali wprowadzeni do problematyki ludobójstwa, a zwłaszcza jego mechanizmów, bazując na tragicznej historii Auschwitz. Zajęcia poprowadzili Tibi Galis oraz dr James Waller, wykładowca Keene State College i dyrektor programów akademickich AIPR. Wykłady wygłosili również specjaliści Muzeum: dr Piotr Setkiewicz oraz Alicja Białecka. W ich ramach uczestnicy seminarium mieli możliwość zaznajomienia się z historią byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz koncepcjami upamiętniania jego ofiar. Wiedza ta została poszerzona podczas wizyty studyjnej, w ramach której uczestnicy seminarium mogli m.in. odwiedzić bloki 2 i 3 byłego obozu Auschwitz I, których wnętrze zachowało się w stanie niemal nienaruszonym od czasu wyzwolenia obozu.

— Głos byłych więźniów Auschwitz, aby „nigdy więcej” zbrodnia Holokaustu i ludobójstwa nie powtórzyła się, słyszę wyraźnie znów, gdy przyjeżdżają do nas uczestnicy seminarium im. Raphaela Lemkina. To między innymi na nich, wysokiej rangi urzędnikach państwowych i dyplomatach, spoczywa szczególna odpowiedzialność za to, by nie było dalszych przypadków ludobójstwa i masowych zbrodni w świecie — powiedział z kolei Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH. — Jestem przekonany, że potężne doświadczenie autentyzmu miejsca i prawdy o ludzkim cierpieniu zawartej w dokumentach oraz relacjach ocalałych, pozwoli im na podejmowanie odważnych i mądrych decyzji — dodał Kacorzyk.

Pomysłodawcą i sponsorem seminariów im. Raphaela Lemkina jest nowojorski filantrop Fred Schwartz, założyciel i prezes AIPR.

W październiku i listopadzie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się dwie kolejne edycje seminarium
W październiku i...
W październiku i listopadzie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się dwie kolejne edycje seminarium
W październiku i...