Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium dla izraelskich edukatorów

KO
10-08-2018

W dniach 8-19 lipca 2018 r. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowało kolejną edycję seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” skierowanego do izraelskich edukatorów. Wzięło w nim udział 20 osób – przewodników i pracowników instytucji, które zajmują się tematyką Zagłady.

 

Prezentacja kierownika PE MCEAH Adeliny-Hetnar Michaldo. Przedstawienie działalności PE. Fot. Marek Lach
Prezentacja...
Spotkanie ze świadkiem historii, byłą więźniarką KL Auschwitz  dr Janiną Iwańską
Spotkanie ze...
Wykład dr Piotra Setkiewicza kierownika Centrum Badań w Monowicach. Fot. Marek Lach
Wykład dr Piotra...
Zwiedzanie KL Auschwitz II-Birkeanu - David Kennedy. Fot. Marek Lach
Zwiedzanie KL...

Pierwsza część programu odbyła się w Oświęcimiu. Uczestnicy mieli możliwość szczegółowego zapoznania się zarówno z historią niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, jak i wielowymiarową symboliką Miejsca Pamięci. Odwiedzili Zbiory, Pracownie Konserwatorskie oraz Archiwum. W trakcie zajęć zobaczyli także tereny byłych podobozów w Monowicach i Jawiszowicach. 

–Ważnym uzupełnieniem pobytu była wizyta w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, w czasie której grupa zobaczyła wystawę „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” przedstawiającą losy lokalnej społeczności żydowskiej – powiedziała Katarzyna Odrzywołek, koordynatorka projektu z ramienia MCEAH. – Wizyta w tej instytucji oraz spacer po starym mieście miał duży wpływ na zmianę postrzegania wizerunku miasta – dodała Odrzywołek. 

Pierwszym miastem na drodze podróży studyjnej po Polsce był Kraków. W piątek uczestnicy wzięli udział w uroczystej kolacji szabatowej w Centrum Społeczności Żydowskiej. Podczas pobytu w Krakowie zwiedzili między innymi trzy odziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Podziemia Rynku, Fabrykę Schindlera oraz Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Kolejne dwa dni grupa spędziła w Gdańsku. W czasie pobytu na Pomorzu zwiedziła Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności oraz były niemiecki nazistowskiobóz koncentracyjny Stutthof. Uczestnicy,  w trakcie zwiedzania z przewodnikiem,poznali również historię miasta oraz szczególną rolę Żydów w tworzeniu jego dziedzictwa.

Ostatnia część programu odbyła się w Warszawie, gdzie jednym z  punktów seminarium była wizyta w muzeum POLIN oraz spotkanie z ekspertami z działu edukacji.  Zwiedzanie byłego terenu getta warszawskiego zostało wzbogacone o wizytę w Żydowskim Instytucie Historycznym. Uczestnicy seminarium zobaczyli tam nową wystawę dotyczącą Oneg Szabat – podziemnej organizacji społecznej dokumentującej życie w getcie warszawskim. 

Bardzo ważnym wydarzeniem w kontekście poznania losu ludności powstańczej warszawy było, oprócz wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, spotkanie ze świadkiem historii. Była nim dr Janina Iwańska, która wieku 14 lat została przewieziona do obozu Auschwitz II-Birkenau w ramach represji niemieckich wobec ludności cywilnej walczącej stolicy. –Moje spotkanie z delegacją Yad Vashem było bardzo miłą niespodzianką. Bałam się, że nie zainteresuję Ich tym, co miałam do powiedzenia. Postanowiłam opowiedzieć tylko to, co sama przeżyłam, co widziałam i jakie były moje związki z Żydami przed wojną, w czasie wojny i po wojnie aż do chwili obecnej. Spotkałam sie z wielkim zainteresowaniem i zrozumieniem tego, o czym mówiłam i wydaje mi się, że zawiązała się między nami nić sympatii – podkreślała Janina Iwańska.

Dla 20 specjalistów edukatorów, którzy uczestniczyli w seminarium, było ono niezwykłym doświadczeniem. – Wielu prelegentów, omawiane tematy, wycieczki, spotkania z ludźmi w Muzeum Auschwitz oraz w innych miejscach, zrobiły na nas ogromne wrażenie – mówiła Inbal Kvity, koordynatorka seminarium z ramienia Yad Vashem. –Dowiedzieliśmy się więcej na temat II wojny światowej, a w szczególności Holokaustu, z polskiej perspektywy. Połączenie wykładów, wycieczek i spotkań z ekspertami w różnych muzeach to połączenie idealne. Było to dla nas holistyczne doświadczenie o głębokim znaczeniu. Uczestnicy seminarium powrócili do swoich domów z obszernym materiałem do „przetrawienia” i do wykorzystania w codziennej pracy –dodałaInbal Kvity.