Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Samoloty przeleciały. F-15 nad byłym obozem Auschwitz II-Birkenau.

15-09-2003

Wczoraj trzy izraelskie F-15 przeleciały nad głowami ponad 100 izraelskich wojskowych, którzy w byłym hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau oddawali hołd pomordowanym. Na terenie byłego obozu Birkenau wojskowi z Izraela odśpiewali hymn swojego państwa. Pod międzynarodowym pomnikiem ofiar obozu oddali hołd pomordowanym.

Dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przelot samolotów nad byłym obozem określiła mianem "demonstracji siły militarnej Izraela". Również przedstawiciele Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej nie poparli takiego sposobu oddania honoru ofiarom Auschwitz. - Samolot bojowy to nie gołąbek pokoju. Nie tędy powinny przelatywać nawet w najbardziej szczytnych intencjach - powiedział dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" Jerzy Wróblewski, dyrektor oświęcimskiego Muzeum.

Stanowisko Muzeum i Rady skomentował ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss - Tu wnuk żegnał się z prochami zamordowanej babci. Kto mówi o "sile", nie czuje tego. To był wyraz solidarności - powiedział. Weiss podkreślił, że przelot miał jedynie symboliczny wymiar.

Jeszcze w czwartek przed południem nie było pewne, czy przelot dojdzie do skutku. Zgodę na "Lot Pamięci" wydało Ministerstwo Obrony Narodowej, a prócz trzech izraelskich samolotów, uczestniczyć w nim miały również dwie polskie maszyny. Rano Edyta Mikołajczyk, rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych, poinformowała, że lot został odwołany ze względu na złe warunki atmosferyczne. Ostatecznie nie poleciały polskie myśliwce, a izraelskie F-15 przeleciały kilkaset metrów nad obozową rampą obozu w Brzezince.

Myśliwce F-15 z izraelskich sił powietrznych wracały do kraju po udziale w pokazach lotniczych w Radomiu, które odbyły się w ubiegły weekend.

Magazyn Internetowy Forum: Żydzi - Polacy - Chrześcijanie, 05.09.2003/MT

4 września br. Państwowe Muzeum udostępniło mediom komunikat na temat artykułu, opublikowanego 22 sierpnia w Jerusalem Post, i mówiącego o zamierzanym przelocie izraelskich samolotów typu F-15 nad terenami byłego obozu Auschwitz.

Komunikat ten, choć nie był protestem przeciwko przelotowi i odnosił się wyłącznie do niektórych treści artykułu ("Przelecimy nad Auschwitz i pokażemy siłę Izraelskich Sił Lotniczych (ISL)", "trzy myśliwce, najbardziej śmiercionośne samoloty w arsenale (ISL), obniżą lot i przelecą prosto nad obozową rampą") wywołał żywą reakcję - do Muzeum spłynęło wiele maili zarówno z wyrazami poparcia jak i krytyki.

Oto dosłowna treść komunikatu:

„Jerusalem Post” opublikował artykuł p.t. „JAF oddaje w powietrzu Honory Ofiarom Auschwitz".

Nawiązując zatem do treści artykułu Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau z ubolewaniem przyjęło przedstawiony w artykule sposób demonstrowania w tym miejscu siły militarnej Izraela.

W sprawie tej Muzeum przeprowadziło również ustne konsultacje z przedstawicielami Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, którzy podobnie jak my nie popierają takiego sposobu oddania honoru ofiarom Auschwitz i z żalem przyjmują przedstawioną propozycję zorganizowania „LOTU PAMIĘCI" nad terenami byłego obozu Auschwitz.