Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Rozstrzygnięcie XXVI międzynarodowego konkursu plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka

ps
03-04-2024

W Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz podsumowano XXVI edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka.

 

Celem konkursu, który odbywa się od 1993 r., jest przede wszystkim zachęcenie uczestników do wyrażania osobistych refleksji powstałych w czasie i po wizycie na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W 2013 r. konkurs poświęcono współtwórcy konkursu, Ocalałemu z Auschwitz Augustowi Kowalczykowi.

W tym roku jury w składzie: prof. Adam Pociecha, Karol Krajewski, Robert Płaczek oraz Monika Szydłowiecka (sekretarz) przyznało: 15 nagród, 21 wyróżnień oraz 34 kwalifikacje do wystawy. Nagrody wręczono 26 marca. Pełną listę laureatów znaleźć można tutaj.

– Chciałbym wam bardzo serdecznie podziękować za waszą pracę i wysiłek. Dzięki waszym obrazom, my znowu wiemy więcej – poprzez waszą wspaniałą wrażliwość. To, co ujęte jest w sztuce często mówi o Auschwitz znacznie więcej niż zapisane słowa. Dziękuję wam za te obrazy, bo one także mówią o pamięci – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

– Pamięć to przecież nie historia, pamięć jest czymś bardzo współczesnym, a to, czy pamięć będzie ciągle żywa, czy będziemy ją kształtować, zależy od nas wszystkich. Właśnie wam dziękuję za tę żywą pamięć, za to żywe podtrzymywanie światełka pamięci o tych ludziach, ofiarach strasznego terroru. Oby nigdy więcej się to nie powtórzyło – podkreślił.

W imieniu jurorów słowo do uczestników skierował prof. Adam Pociecha: – Udział w pracach jury był i jest dla mnie nadal ogromnym przeżyciem. Zauważam jednak, że z każdym rokiem coraz mniej jest z nami świadków tych wydarzeń. Jeszcze kilka lat temu byli więźniowie dzielili się swoimi przeżyciami przy okazji prac jury, a teraz już tego nie doświadczamy. Dbajmy o pamięć historyczną. Gratuluję wszystkim uczestnikom, laureatom i ich opiekunom.

Barbara Adamczyk, wiceprezes Komitetu Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zwróciła się do uczestników konkursu: – Niech was nie opuści potrzeba przeciwstawiania się złu, które w dalszym ciągu funkcjonuje na tym świecie. Testament byłych więźniów zobowiązuje do tego, by młodzi ludzie w przyszłości nie dopuszczali do powstawania takich miejsc kaźni jak Auschwitz Birkenau. Bądźcie czujni by bronić się przed ludzkim szaleństwem.

– W dobie próby jaka nas znowu dotyka, zaczynają zawodzić wszystkie filary europejskości. Starożytne fundamenty myśli, prawa, chrześcijański ład moralny, cały dorobek humanizmu i oświecenia. Dlatego apeluję o to do was młodzi plastycy: trzeba przemyśleć propozycję Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu, który zredagował 11 przykazanie dekalogu „nie bądź obojętny.” Nie bądźcie obojętni – podkreśliła.

Laureaci konkursu mieli także okazję zwiedzięc Miejsce Pamięci Auschwitz z przewodnikiem. 

Głównym celem konkursu jest szerzenie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, jednak kilka lat temu tematyka konkursowa została rozszerzona o zagadnienia związane ze współczesnymi obrazami zniewolenia, tak aby umożliwić uczestnikom konkursu odniesienie się do współczesnych problemów świata, wciąż toczących się konfliktów zbrojnych i okrucieństw, jakie te wydarzenia za sobą niosą.

Organizatorami konkursu są Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Pliki do pobrania