Aktualności
Rozpoczynamy nabór uczestników na międzynarodową konferencję edukacyjną: „(Re)member. Czy pamięć w XXI w. wystarczy?
„Czy pamięć w XXI w. wystarczy?” to hasło międzynarodowej konferencji edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2025 r.
Do uczestnictwa zapraszamy ekspertów z różnych dziedzin, przede wszystkim przedstawicieli muzeów, miejsc pamięci, uczelni wyższych, jak również innych specjalistów i ekspertów zajmujących się w swojej pracy tematyką historii i pamięci II wojny światowej, Auschwitz, Holokaustu i innych ludobójstw. Zachęcamy do włączenia się w dyskusję o znaczeniu pamięci w kształtowaniu współczesnego świata i naszej wspólnej moralnej odpowiedzialności.
– Głęboko wierzymy, że międzynarodowa debata zapewni wyjątkową okazję do spojrzenia na główny temat z wielu perspektyw oraz do wspólnego poszukiwania rozwiązań wobec niebezpieczeństw i wyzwań współczesności, zwłaszcza, że według Global Peace Index 2024 liczba trwających obecnie na świecie konfliktów jest najwyższa od czasów II wojny światowej – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH).
Rok 2025 to rok dwóch ważnych dla nas rocznic: 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, a także 20-lecie istnienia MCEAH, utworzonego w Miejscu Pamięci z woli Ocalałych. Misją Centrum jest uczenie o tragedii Ofiar oraz historii Auschwitz i Holokaustu. Owa edukacja ma skłaniać do refleksji nad znaczeniem indywidualnej odpowiedzialności każdego człowieka za otaczający go świat.
– Niestety jesteśmy świadkami odradzania się dehumanizujących, antysemickich i rasistowskich demonów, a także pojawienia się nowych napięć i konfliktów międzynarodowych. Stąd celem konferencji będzie zastanowienie się nad tym, jaką rolę odgrywa pamięć w obliczu wyzwań, które stawia przed nami współczesność, w jaki sposób miejsca upamiętniające zbrodnie z przeszłości mogą przyczynić się do budowania bardziej pokojowego i stabilnego świata; jakie nowe sposoby mówienia i nauczania o tej coraz bardziej odległej przeszłości możemy wypracować, aby zachowała ona swoje znaczenie i sens w XXI w. – podkreślił dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.
Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są poprzez formularz online do 16 marca 2025 r. Liczba miejsc ograniczona.
Podstawą zakwalifikowania uczestnika do udziału w konferencji jest spełnienie warunku formalnego (reprezentowanie konkretnej instytucji, tj. muzeum, miejsca pamięci, fundacji/NGO, uczelni wyższej).
Informacja o wynikach rekrutacji zostanie wysłana do 20 marca 2025 r. Uczestnicy, którzy spełnią warunki formalne, zostaną wybrani na podstawie kolejności zgłoszeń. Warunkiem czynnego udziału w konferencji jest uiszczenie opłaty wpisowej w wysokości 200 złotych. Organizator zapewnia zakwaterowanie w pokojach dwu- i trzyosobowych i wyżywienie (w dniach 30 czerwca – 2 lipca)
Językiem roboczym konferencji będzie język angielski. Organizator zapewni tłumaczenie symultaniczne części programu na język polski.
PROGRAM KONFERENCJI (szkic)
Kontakt z organizatorami: