Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Przez wspólną historię ku przyszłości” – projekt dla uczniów polskich szkół ponadpodstawowych

ps
15-02-2018

„Przez wspólną historię ku przyszłości” to projekt Muzeum Auschwitz skierowany do uczniów polskich szkół ponadpodstawowych w ramach obchodów 75. Rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów polskich. Program jednodniowych wizyt obejmujących Centrum Żydówskie w Oświęcimiu oraz Miejsce Pamięci Auschwitz finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wizyta w ramach projektu rozpoczyna się od Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, gdzie uczniowie wezmą udział w warsztatach na wystawie „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”.

Następnym elementem programu jest wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz, na którą przeznaczyć trzeba ok. 3,5 godziny. Uczniowie rozpoczną zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem Muzeum od terenu byłego obozu Auschwitz II- Birkenau, po czym przejadą do Auschwitz I, gdzie zobaczą m.in. wystawę główną, a także ekspozycję Szoa w bloku 27, która opowiada o Zagładzie europejskich Żydów dokonanej przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Po zwiedzaniu i przerwie obiadowej uczniowie udadzą się na podsumowanie wizyty – warsztaty w Sali Refleksji w bloku nr 27, gdzie dzięki narzędziom multimedialnym uczestnicy projektu zastanawiać się będą nad najważniejszymi pytaniami, które stawiany są dziś na temat historii Auschwitz i Holokaustu.

Program zwiedzania oraz przewidywany czas trwania wizyt:

· 9.00-9.50 – warsztaty w Centrum Żydowskim

· 10.30-14.30 - zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau (rozpoczęcie zwiedzania od Birkenau)

· 14:30-15:30 – przerwa obiadowa

· 15.45-17.15 – podsumowanie w Sali Refleksji bloku 27

Wizyty w ramach projektu organizowane będą w każdy wtorek i piątek w miesiącach: luty-czerwiec oraz wrzesień-grudzień – liczba miejsc jest ograniczona. Zachęcamy nauczycieli historii, języka polskiego, katechetów oraz wychowawców klas do wzięcia udziału w projekcie. Koszty związane ze stroną merytoryczną projektu (zwiedzanie i warsztaty) oraz obiadu pokrywa Muzeum Auschwitz.

Kuria bielsko-żywiecka proponuje także scenariusze lekcji, które można wykorzystać przed wizytą w celu jej dobrego przygotowania. Do przygotowania uczniów można wykorzystać także lekcję internetową Muzeum

Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń jest Ewa Sikora z działu Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz. Zgłoszenia należy wysyłać co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem na wskazany poniżej adres mailowy: .

Centrum Żydowskie czynne jest w godzinach 10.00-17.00 zimą i 10.00-18.00 latem (zamknięte w soboty i w święta). Ze względu na intensywność programu, Centrum Żydowskie umożliwia rozpoczęcie warsztatów już od godziny 9.00. Parking dla autobusów ul. Bulwary, koordynaty GPS: 50°02’18”N 19°13’06”E , bezpłatny.

Ze względów bezpieczeństwa na teren Muzeum Auschwitz zabronione jest wnoszenie bagaży, np. plecaków i dużych toreb, a także spożywanie posiłków. Toalety znajdujące się przy Muzeum są płatne 1,5 zł/osoba. W pobliżu budynku obsługi odwiedzających znajdują się dwa parkingi. Dla ułatwienia odbioru narracji przewodnika, grupy korzystają z systemu nagłaśniającego. Koordynaty GPS: 50°01'39"N 19°11'58"E. 

Opis projektu

Edukacja o Auschwitz i Holokauście staje się w pełni komplementarna wtedy, gdy przedstawiane są nie tylko zagadnienia dotyczące samego funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu oraz mechanizmów Zagłady, ale także droga, która do nich doprowadziła oraz ich skutki. Nauczanie o Zagładzie Żydów europejskich nie może pomijać problematyki okresu przedwojennego, zarówno rozwój ideologii nazistowskiej oraz nowoczesnego rasistowskiego antysemityzmu, jak również pokazanie życia żydowskiego, które toczyło się w niemal każdym mieście II Rzeczpospolitej i w wielu miejscach w Europie. Koegzystencja żydów i chrześcijan w różnych miejscach układała się czasem bardziej, a czasem mniej harmonijnie, ale jej poznanie i zrozumienie ułatwia edukację o Auschwitz i Holokauście. Podobnie 1945 rok, w którym wyzwolono KL Auschwitz i zakończyła się wojna nie przynosi końca dla narracji o Auschwitz, wręcz przeciwnie – skłania do dalszej refleksji nad skutkami Zagłady dla Żydów, innych grup etnicznych i narodowych, czy skutkami pobytu w obozach zarówno dla Ocalonych, jak i kolejnych pokoleń.

Krótko zarysowane powyżej zagadnienia prowadzą do dwóch pytań – w jaki sposób oraz za pomocą jakich narzędzi można przedstawić tak obszerny materiał? Niezaprzeczalnie ogromną wartość mają wizyty w Miejscach Pamięci oraz instytucjach prowadzących edukację na wspomniane powyżej tematy. Dlatego też dwa lata temu zainicjowany został specjalny program edukacyjny dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, który łączy w sobie edukację o Auschwitz i Holokauście, przedwojennym życiu żydowskim w Polsce oraz zachęca do stawiania pytań o skutki Auschwitz i Zagłady. Składają się na niego wizyty w dwóch instytucjach zlokalizowanych w Oświęcimiu – Centrum Żydowskim oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. W Centrum Żydowskim młodzież poprzez kontakt z oryginalnymi artefaktami z okresu międzywojennego oraz wystawę multimedialną może poznać „życie przed”, zwiedzanie byłego KL Auschwitz (w czasie którego akcentowane są przykłady wzajemnej pomocy więźniów żydów i chrześcijan) daje szczególny obraz tego, co działo się w czasie Zagłady, zaś wizyta w Sali Refleksji bloku 27 umożliwia odniesienie Zagłady i Auschwitz do teraźniejszości.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.