Aktualności
Prof. Marc van Berkel Konsulem Honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Niderlandach
Prof. dr Marc van Berkel został Konsulem Honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Niderlandach. Będzie on wspierał w tym kraju działania podejmowane przez Dyplomację Pamięci Muzeum Auschwitz.
Powołanie wręczył mu dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński podczas konferencji „Auschwitz-Birkenau w XXI w. Zachowanie dziedzictwa w erze cyfrowej”, która odbyła się 21 marca w Radboud University w Nijmegen.
– Dojrzałość naszej pamięci można mierzyć w jeden sposób: mianowicie jak bardzo pobudza ona nas do naszego własnego moralnego niepokoju – podkreślił dr Piotr Cywiński.
Odnosząc się bezpośrednio do powołania nowego Konsula Honorowego w Niderlandach, powiedział: – Pamięć ma wymiar lokalny. Służy dialogowi i lokalnej kohezji, zwłaszcza w obecnych coraz bardziej podzielonych społeczeństwach.
W swoim wystąpieniu prof. Marc van Berkel zauważył, iż edukacja o Holokauście znajduje się w stanie ciągłej ewolucji. – W miarę dorastania nowych pokoleń i zwiększania się dystansu czasowego od tamtych wydarzeń, ważne jest ciągła redefinicja dydaktycznych i pedagogicznych zasad edukacji. Zauważyć jednak trzeba, że Holokaust powinien być przede wszystkim rozumiany w kategoriach wyjątkowych czynników historycznych, które umożliwiły dokonanie tego okrucieństwa – powiedział
– Identyfikacja i zwalczanie antysemityzmu pozostaje priorytetem, ale ważne jest również, aby młodzi ludzie nauczyli się, że prześladowania i ludobójstwo zaczynają się od implozji demokracji, dyskryminacji, stereotypów, wykluczenia, a ostatecznie odmowy praw obywatelskich grupom lub ludziom. Holokaust to tragiczna historia, z której możemy się uczyć – dodał.
Marc van Berkel rozpoczął swoją karierę akademicką na Uniwersytecie w Lejdzie, gdzie ukończył studia historyczne. Pracował jako nauczyciel historii w Rostocku i Voorburgu i był zaangażowany w wiele projektów badawczych.
Od 2007 r. pracuje jako starszy wykładowca historii w Akademii Edukacji HAN University of Applied Sciences. W 2012 r. rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, które zaowocowały pracą doktorską na temat pięćdziesięciu lat przedstawień Holokaustu w podręcznikach historii w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Niderlandach.
Prof. van Berkel kierował kilkoma projektami badawczymi, w tym dotyczącymi wiedzy uczniów i praktyk nauczania o Holokauście i II wojnie światowej w Niderlandach, a także reprezentacji dekolonizacji Holenderskich Indii Wschodnich i dziedzictwa Srebrenicy w edukacji historycznej. Jest również członkiem holenderskiej delegacji do Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).
Konsulowie honorowi Miejsca Pamięci działają w ramach Dyplomacji Pamięci Muzeum. Jej celem jest budowanie sieci osób zaangażowanych w zachowanie pamięci o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz na całym świecie. Muzeum pomaga im w inicjowaniu i realizacji różnego typu projektów edukacyjnych i społecznych, które są wsparciem dla naszej misji i mogą dotrzeć do osób, które w Miejscu Pamięci nigdy nie były.