Aktualności
Powstanie warszawskie z perspektywy Auschwitz. Konferencja dla uczniów i nauczycieli.
16 listopada br. Centrum Edukacyjne Muzeum organizuje piątą już w tym roku sesję edukacyjną dla nauczycieli i pedagogów. Sesja ma charakter okolicznościowy i upamiętniający, zorganizowana jest bowiem w 60 rocznicę deportacji ludności cywilnej z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz.
Cztery poprzednie sesje dotyczyły roli getta Theresienstadt w nazistowskiej polityce zagłady, powstania i historii terezińskiego obozu familijnego w Birkenau, losu Żydów z Węgier oraz ich deportacji do KL Auschwitz, a także powstania Sonderkommando w KL Auschwitz II Birkenau. Wzięło w nich udział 128 nauczycieli z całej Polski.W listopadowej sesji biorą udział zarówno nauczyciele jak i uczniowie, którzy interesują się problematyką związaną z Powstaniem Warszawskim. Refleksją nad Powstaniem, widzianym i ocenianym z perspektywy Auschwitz, podzielą się z uczestnikami konferencji byli więźniowie, historycy oraz przedstawiciele ludności cywilnej deportowanej do Auschwitz z Powstańczej Warszawy.
Program sesji obejmuje 8 godzin dydaktycznych, w tym wykłady naukowe nt. kontrowersji wokół Powstania Warszawskiego, exodusu ludności cywilnej w aspekcie transportów kierowanych do Auschwitz, a także spotkanie ze świadkami historii.
Uczestników sesji zapraszamy na wykłady do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
W konferencji biorą udział nauczyciele i uczniowie ze szkół, które przesłały zgłoszenie we wcześniejszym terminie, tj. do 21.10.br. Nauczyciele otrzymają zaświadczenia i materiały konferencyjne. Koszt uczestnictwa w sesji wynosi 35 zł od osoby, płatne na miejscu. Udział uczniów jest bezpłatny. Nie zwracamy kosztów podróży. Wyżywienie oraz ubezpieczenie we własnym zakresie.
Koordynator:
Alicja Białecka
Centrum Edukacyjne
Tel.: 0-33-8448062 lub 8448063
Fax: 0-33-8431934
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
Jednodniowe konferencje tematyczne, sesje edukacyjne oraz konferencje popularno-naukowe uzupełniające i pogłębiające tematykę poruszaną na studiach podyplomowych i seminariach prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau organizowane są już trzeci rok. W ubiegłych latach dotyczyły: losu dzieci w KL Auschwitz, akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie i przybycia stamtąd transportów z ludnością cywilną do KL Auschwitz, utworzenia cygańskiego obozu familijnego w Birkenau oraz sytuacji Romów pod rządami III Rzeszy, twórczości Mariana Kołodzieja, więźnia z pierwszego transportu do KL Auschwitz, a także losu dzieci żydowskich ocalonych w czasie okupacji, ich życia w okresie powojennym oraz postaw społeczeństwa polskiego wobec Zagłady.