Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Poszukujemy dokumentów, zdjęć, listów, pamiętników...

ps
18-01-2017

Dyrektor Muzeum zwrócił się z apelem do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć, prywatnych listów, czy jakichkolwiek innych materiałów związanych z załogą SS niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

 

SS-Obersturmführer Karl Höcker
SS-Obersturmführer...
Karta oporządzenia wydanego esesmanowi Paulowi Försterowi
Karta oporządzenia...

„Bez pełniejszej analizy i bez zrozumienia motywacji oraz mentalności sprawców, nasze starania o mądre ostrzeganie przyszłych pokoleń pozostaną jedynie intuicyjne. Dziś prosimy o pomoc!” – czytamy.

– Dotychczas opieraliśmy się głównie na relacjach i wspomnieniach byłych więźniów, zachowanej dokumentacji obozowej oraz powojennych materiałach procesowych. Do dziś stanowi to fundament naszej wiedzy. Nie posiadamy jednak wielu źródeł, które pozwalają lepiej i pełniej zrozumieć motywację sprawców. W archiwach bowiem zachowało się bardzo niewiele prywatnych materiałów stworzonych przez członków załogi KL Auschwitz – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

– Prosimy o przekazywanie jakichkolwiek dokumentów, zdjęć, prywatnych listów, pamiętników, czy innych materiałów, które znajdują się w rękach prywatnych. O pomoc i publikację naszego apelu zwróciliśmy się do największych niemieckich i austriackich mediów – dodał dyrektor Cywiński.

– Jestem całkowicie przekonany, że jedynie wspólny wysiłek może doprowadzić do pełniejszego zrozumienia mechanizmów systemowej nienawiści, do analizy której perspektywa ofiary siłą rzeczy nie może w pełni posłużyć. Bardzo potrzebujemy dziś nowych źródeł do pełniejszego obrazu historii Auschwitz i Zagłady – podkreślił.

27 stycznia 2017 r. przypada 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Głównym tematem obchodów w Miejscu Pamięci będzie „Czas”. Nieuchronnie oddala on nas od dziejów Auschwitz. Pamięć jest zawsze walką z czasem. Czas jednocześnie jest tym, czego zdarza się nam brakować w naszej misji uświadamiania kolejnych pokoleń przed niebezpieczeństwem populizmu, ksenofobii, antysemityzmu, czy innych postaw skrajnych.

W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, musimy co raz bardziej starać się budować naszą pamięć na tym, co nam pozostaje: relacjach i autentycznych dokumentach oraz przedmiotach związanych z KL Auschwitz.

TREŚĆ APELU

„Historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau nie jest jeszcze poznana całkowicie.

Znamy relacje i wspomnienia byłych więźniów – to perspektywa ofiar.
Znamy zachowaną część dokumentacji obozowej – to dokumenty administracyjne.
Znamy powojenne materiały procesowe – to język obrony prawnej.

To za mało, by w pełni zrozumieć tę największą tragedię w dziejach Europy.

Po wojnie odnalazło się jedynie kilka zbiorów zdjęć wykonywanych przez członków załogi KL Auschwitz, niewielka liczba prywatnych listów pisanych przez esesmanów, wyjątkowo rzadkie przykłady innych dokumentów lub pojedynczych pamiętników.

Bez pełniejszej analizy i bez zrozumienia motywacji oraz mentalności sprawców, nasze starania o mądre ostrzeganie przyszłych pokoleń pozostaną jedynie intuicyjne. Dziś prosimy o pomoc!

Ktokolwiek posiada jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia, prywatne listy, pamiętniki… i doszedłby do wniosku, że chce wesprzeć nasze wysiłki lepszego zrozumienia wpływów populistycznych mechanizmów nienawiści na jednostki ludzkie, prosimy o kontakt: . Chcącym przekazać nam owe dokumenty, gwarantujemy pełną anonimowość.

Dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz
dr Piotr M. A. Cywiński”