Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pamięć o Auschwitz jako przestroga i zachęta do poszanowania godności każdego człowieka. Seminarium dla Franciszkanów.

MCEAH
20-11-2023

Ponad 100 kleryków franciszkańskich z sześciu wyższych seminariów duchownych wzięło udział w trzydniowym seminarium „Auschwitz – Pamięć i Nadzieja” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz Studium Franciszkańskie w Krakowie.

 

Fot. Maria...
Fot. Łukasz...
Fot. Maria...
Fot. Łukasz...
Fot. Łukasz...

– Obóz Auschwitz-Birkenau jest szczególnym miejscem pamięci o zagładzie.  Dlatego bracia franciszkanie już czwarty raz przyjeżdżają, aby zobaczyć, usłyszeć i poczuć dramat Zagłady. Chcemy poznać historię powstania obozu, motywację oprawców w ich nieludzkich postawach, a przede wszystkim dramat więźniów z najtragiczniejszym losem ofiar „fabryki śmierci” – powiedział rektor Studium Franciszkańskiego w Krakowie o. Mariusz Orczykowski.

– Ta straszna historia obozu ma nam pomóc w tym, aby pamiętać o ofiarach zagłady i być wrażliwym na wszelkiego rodzaju zło wymierzone przeciwko człowiekowi. Ta lekcja historii jest też ważna w kontekście obecnych czasów, które nie są wolne od dramatów wojennych, dyskryminacji, rasizmu, antysemityzmu i wszelkiego rodzaju pogardy dla ludzkiej godności. My franciszkanie chcemy nieść pamięć o Auschwitz-Birkenau jako przestrogę i zachętę do poszanowania godności każdego człowieka. Jako bracia św. Maksymiliana nie możemy nie dawać świadectwa o zwycięstwie miłości nad okrucieństwem – podkreślił.

Seminarzyści zwiedzili tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady, a także wysłuchali wykładów historyków Centrum Badań Muzeum na temat roli obozu Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych oraz o prześladowanych w Auschwitz osobach duchownych.

Wykład księdza dra Manfreda Deselearsa poświęcony był z kolei rozważaniom nad obecnością Boga i zła w obozie na podstawie biografii i wypowiedzi komendanta Auschwitz Rudolfa Hössa.

W programie seminarium znalazły się także zajęcia warsztatowe, jak i wizyta na wystawie ocalałego z Auschwitz Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”, która znajduje się w na terenie centrum św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach.

– Franciszkanie są głównymi organizatorami uroczystości rocznicy śmierci ojca Maksymiliana Kolbego, często odwiedzają były obóz, są tutaj przez cały rok. Współpraca z Muzeum Auschwitz ma swój głęboki wymiar edukacyjny. Refleksja nad kondycją człowieka, zagrożeniami, właśnie w tym miejscu, jest w moim przekonaniu nie tyle potrzebna, ile wręcz niezbędna nam współczesnym – powiedział podczas inauguracji seminarium dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Seminarium, które odbywało się w dniach 17-19 listopada, zakończyło złożenie hołdu pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, jak również Msza Święta odprawiona w budynku byłej obozowej pralni.