Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Oryginał napisu „Arbeit Macht Frei” powrócił nad bramę do byłego KL Auschwitz

13-05-2006

Nad główną bramę wejściową do byłego obozu macierzystego Auschwitz powrócił we wtorek rano oryginał historycznego napisu „Arbeit Macht Frei”. Od stycznia znajdowała się w tym miejscu kopia. Oryginał został założony ze względu na pielgrzymkę papieża Benedykta XVI — poinformował główny konserwator Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Rafał Pióro.

Pióro powiedział, że konserwatorzy przebadali w ciągu ostatnich miesięcy stan napisu. Okazało się, że jego zniszczenia są powierzchniowe i tymczasowym zabezpieczeniu może powrócić na swoje miejsce. Napis „Arbeit Macht Frei” będzie wieńczył bramę główną do jesieni, po czym trafi z powrotem do pracowni i zostanie gruntownie zakonserwowany.

Brama główna w obozie macierzystym Auschwitz I jako jedyna w całym obozie została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Zostali deportowani w jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940-1941 roku.

Jej wykonanie związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu na słupach drewnianych na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych z drutem kolczastym pod napięciem.

Napis nad bramą - „Arbeit Macht Frei” (Praca czyni wolnym), który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010). Mieli świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa.

Kopia, która od stycznia bieżącego roku zastępowała oryginalny napis, wykonana została w warsztatach technicznych muzeum. Jej wykorzystanie było konieczne, gdyż konserwacja historycznego napisu potrwa kilka miesięcy.

Napis „Arbeit Macht Frei” był użyty nie tylko w Auschwitz. Ta sama "dewiza" wprowadzała do obozów koncentracyjnych w Rzeszy.

Przez bramę codziennie maszerowały do pracy komanda więźniów uszeregowane piątkami pod nadzorem kapów. Wracając więźniowie nieśli wyczerpanych, chorych i zmarłych z wysiłku lub zamordowanych kolegów.

Brama „Arbeit Macht Frei”
Brama „Arbeit Macht...