Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Odszedł Kurt Hacker

10-10-2001

W wieku 81 lat zmarł w Wiedniu Kurt Hacker, prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Jako młody żołnierz Wehrmachtu uczestniczył w ruchu oporu skierowanym przeciw NSDAP i z tego powodu został skazany na 16 lat więzienia - w KL Auschwitz przebywał dwa i pół roku. Po opuszczeniu obozu, jako prawnik służby policyjnej, przyczynił się w znaczący sposób do denazyfikacji Austrii.

Późniejszy dyrektor miejsca pamięci Mauthausen przez cztery lata przewodniczył Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu: szczególnie zależało mu na rozmowach z młodymi ludźmi z całej Europy. Opowiadał im o swoim życiu i ostrzegał przed rosnącą nietolerancją, antysemityzmem i rasizmem.

W czerwcu 2000 r. premier RP Jerzy Buzek wręczył mu nominację do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, (MKO, CIA) powstał w 1952 roku w wyniku zjednoczenia narodowych komitetów krajów europejskich, skupiających ocalałych więźniów Oświęcimia. Celami MKO było początkowo zaświadczanie o zbrodniach hitlerowskich i poszukiwanie zbrodniarzy hitlerowskich, demaskowanie prób fałszowania historii, utrzymywanie solidarności między ocalałymi więźniami i współpraca z dyrekcją oświęcimskiego Muzeum oraz pomoc w uzyskiwaniu finansowego zadośćuczynienia dla dawnych niewolników III Rzeszy. W latach 80-tych MKO spowodował powstanie wielu fundacji, skupiających się na upamiętnianiu Oświęcimia.