Aktualności
Odsłonięto tablice upamiętniające duchownych — ofiary Auschwitz
Sześć tablic upamiętniających 149 księży i zakonników zgładzonych podczas wojny przez hitlerowców w obozie KL Auschwitz odsłonił w piątek 28 maja w Centrum świętego Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach biskup sosnowiecki Adam Śmigielski.
Rzecznik Centrum, franciszkanin o. Jan Szewek przypomniał, że odsłonięcie tablic przypadło w dniu 63. rocznicy uwięzienia św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz. Na tablicach wykuto imiona i nazwiska zakonników wraz ze skrótem nazwy zgromadzenia, do którego należeli. Wśród ofiar Auschwitz znaleźli się przedstawiciele 23 zakonów. Na tablicach umieszczono także nazwiska księży diecezjalnych.
Odsłonięcie tablic poprzedziła msza święta. Uczestniczyli w niej m.in. duchowni ze Śląska i Małopolski, pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, honorowi dawcy krwi, którym patronuje św. Maksymilian, oraz franciszkanie.
Nazwiska ustalono na podstawie zachowanych fragmentarycznie ksiąg zgonów, prowadzonych w obozowym urzędzie stanu cywilnego. Uwzględniono też inne akta obozowe oraz dostępne opracowania i publikacje. O. Jan Szewek poinformował, że nazwiska na tablicach zostały uporządkowane według daty śmierci w obozie. Zapewnił, że w miarę uzyskiwania dodatkowych informacji lista będzie uzupełniana.
Wśród duchownych, którzy ponieśli śmierć męczeńską w KL Auschwitz, był m.in. franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe (nr 16670). W ostatnich dniach lipca 1941 r. ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, który znalazł się w grupie osób wyznaczonych na śmierć głodową w ramach represji po ucieczce jednego z więźniów. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym, dobity zastrzykiem fenolu. W 1982 r. został kanonizowany.
Bezpośrednio przed uroczystościami odsłonięcia tablic franciszkanie z całej Polski wzięli udział w uroczystości upamiętniającej deportację świętego Maksymiliana Kolbe do Auschwitz. Przeszli w procesji spod bramy "Arbeit macht frei" do celi śmierci Maksymiliana. Modlili się o pokój na świecie, a także w intencji ofiar obozu. Życie straciło tam ponad milion osób, głównie europejskich i polskich Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców radzieckich.