Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ochotnik do Auschwitz — sesja tematyczna o Witoldzie Pileckim

agju/pasa
23-08-2013

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza na sesję poświęconą losom pułkownika Witolda Pileckiego, która odbędzie się w dniu 21 września — dokładnie w 73. rocznicę deportacji Pileckiego do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy nauczycieli, edukatorów Miejsca Pamięci, absolwentów studiów podyplomowych i seminariów prowadzonych przez MCEAH, młodzież szkolną oraz wszystkich zainteresowanych historią Auschwitz.

Program obejmuje6 godzin dydaktycznych. Sesja jest bezpłatna. Zgłoszenia można przesyłać do 18 września br. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wykładowej o udziale w sesji decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Sesja rozpocznie również kolejną część projektu MCEAH skierowanego do osadzonych w zakładach karnych na Śląsku. W tym roku tematem wykładów będzie postać pułkownika Pileckiego. Dlatego też w spotkaniu wezmą udział wychowawcy i pracownicy nadzoru w zakładach karnych Śląskiego Inspektoratu Służby Więziennej.

Koordynacja:
Tel.: 33-8448128
Fax.: 33-8448063

PROGRAM SESJI:

09.00–10.30
„Ruch oporu w KL Auschwitz” —  wykład — dr Jacek Lachendro

10.30-11.00
Przerwa

11.00–12.30
„Rotmistrz Witold Pilecki — ochotnik do Auschwitz” — wykład — dr Adam Cyra

12.30–13.00
Przerwa

13.00–14.00
Projekcja filmów dokumentalnych „Witold” i „Ucieczka z Oświęcimia”

Pułkownik Witold Pilecki

Witold Pilecki został przywieziony do Auschwitz 22 września 1940 r., tzw. drugim transportem warszawskim. W obozie został zarejestrowany pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, którego używał w konspiracji. Podczas rejestracji otrzymał numer 4859. Był jednym z twórców obozowego ruchu oporu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r., Witold Pilecki, zagrożony dekonspiracją, zbiegł z obozu razem z dwoma kolegami. W czerwcu 1943 r., przebywając w ukryciu, sporządził raport przekazany następnie Komendzie Głównej Armii Krajowej. Opisał w nim swoje przeżycia, działalność konspiracyjną, zawarł też informacje o terrorze panującym w obozie, metodach mordowania więźniów, eksterminacji Polaków, jeńców sowieckich, zagładzie Żydów, a także o utworzeniu obozu dla Romów. Pilecki przedstawił także AK swój plan ataku na obóz, który jednak nie uzyskał aprobaty dowództwa.

W sierpniu 1944 r. Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku którego dostał się do niewoli (stalag Lamsdorf, następnie oflag Murnau). Wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich przedostał się do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego. Po powrocie do kraju jesienią 1945 r. prowadził działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. Dwa lata później został aresztowany przez władze komunistyczne. 15 marca 1948 r. kazano go na karę śmierci za rzekome szpiegostwo i stracono w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 r. Zrehabilitowany został dopiero w 1990 r. 30 lipca 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a 6 września 2013 r. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał decyzję o pośmiertnym awansie rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.

 

Rotmistrz Witold Pilecki — fotografia obozowa. Fot. APMA-B
Rotmistrz Witold...