Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

O historii KL Auschwitz po francusku

23-02-2004

Simone Veil, przewodnicząca francuskiej Fundacji Pamięć o Shoah poinformowała Państwowe Muzeum Auschwitz-Bireknau o decyzji przekazania Muzeum sumy 40 tys. euro. Będzie to wsparcie finansowe tłumaczenia na język francuski i publikacji tzw. dużej monografii Auschwitz - pracy zbiorowej głównie pracowników naukowych Muzeum, poświęconej historii tego obozu zagłady.

Pierwsza edycja monografii - pięć tomów na blisko dwóch tysiącach stron opatrzonych 3,4 tys. przypisów - ukazała się w j. polskim w roku 1996 i nosiła tytuł Auschwitz 1940-1945. Węzłowe zagadnienia z dziejów obozu. Trzy lata później ukazała się wersja niemiecka (finansowana przez polską Fundację Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau) a w roku 2000 udostępniono czytelnikom wersję angielską, współfinansowaną przez amerykańską rządową Komisję d/s Zachowania Dziedzictwa Amerykańskiego za Granicą.

Po ukazaniu się wersji angielskiej Irving Greenberg, p-cy rady waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu, stwierdził że jeśli chodzi o historię KL Auschwitz to jest to dzieło najbardziej kompletne pod względem podejścia szczegółowego i źródłowego. Podobne opinie pojawiły się zarówno we wcześniejszych recenzjach polskich jak i tych, które ukazały się na Zachodzie po ukazaniu się wersji niemieckiej i angielskiej.

Wersja francuska zostanie uzupełniona o wyniki najnowszych badań z ostatnich lat, m.in. dr Piotr Setkiewicz uzupełni i zaktualizuje dane dotyczące niektórych podobozów KL Auschwitz, dwukrotnie powiększony zostanie także podrozdział dotyczący obozu Buna w Monowicach; dr Aleksander Lasik poszerzy materiały dotyczące obozowej załogi SS w KL Auschwitz a Helena Kubica doda kilkadziesiąt stron dokumentów, relacji i wspomnień nt. dzieci w KL Auschwitz, które udało się jej opracować w ciągu ostatnich lat.

Auschwitz 1940-1945. Węzłowe zagadnienia z dziejów obozu

Ta obszerna publikacja - 5 tomów, twarda oprawa, ilustracje, dokumenty, bibliografia oraz indeksy - jest zbiorem naukowych opracowań historycznych ukazujących powstanie i funkcjonowanie obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz w różnych aspektach, częściowo nieznanych dotychczas szerszym kręgom badaczy. Autorzy podjęli próbę wyjaśnienia spraw kontrowersyjnych i trudnych do jednoznacznej oceny, skorygowania tez i faktów zadomowionych w polskiej i powszechnej historiografii. W stosunku do innych prac monografia ta:

  • przedstawia dzieje obozu na szerszym niż dotąd tle ogólnej polityki Trzeciej Rzeszy i państw z nią sprzymierzonych
  • prezentuje przebieg deportacji do KL Auschwitz z różnych krajów i współodpowiedzialność wielu instytucji niemieckich i kolaboranckich za tę deportację i los ofiar
  • poszerza znacznie tematykę masowej zagłady, ruchu oporu, specyfikę sytuacji Żydów, Polaków, Romów (Cyganów) i ofiar innych narodowości
  • przybliża mało dotąd znany problem identyfikacji 7000 członków załogi SS, mężczyzn i kobiet, środowiska z jakiego się wywodzili, ich zawody, wykształcenie, wiek, stosunek do religii itp.

Wydawca: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Redakcja: Wacław Długoborski i Franciszek Piper
Praca zbiorowa. Autorzy: Danuta Czech, Tadeusz Iwaszko, Stanisław Kłodziński, Helena Kubica, Aleksander Lasik, Franciszek Piper, Piotr Setkiewicz, Irena Strzelecka, Andrzej Strzelecki, Henryk Świebocki,

  • Wersja polska: Auschwitz 1940-1945. Węzłowe zagadnienia z dziejów obozu; 1995, 5 tomów, 1250 stron;
  • Wersja niemiecka: Auschwitz 1940-1945. Studien zur Geschichte des Konzentrations und Vernichtungslagers Auschwitz; 1999, 5 tomów, 2076 stron;
  • Wersja angielska: Auschwitz 1940-1945. Central Issues in the History of the Camp; 2000, 5 tomów, 1799 stron.
Pierwsza edycja dużej monografii ukazała się w języku polskim w 1996 r.
Pierwsza edycja...