Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Norwegia wspiera edukację w Miejscu Pamięci

ps
12-11-2021

Ambasador Norwegii w Polsce Anders Eide odwiedził 11 listopada Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Podczas wizyty podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy stroną norweską, Fundacją Auschwitz-Birkenau i Muzeum Auschwitz.

 

Podpisanie...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...
Ambasador Norwegii...

Porozumienie dotyczy współpracy na rzecz wzmocnienia misji Miejsca Pamięci Auschwitz poprzez promowanie edukacji przyszłych pokoleń oraz zachowanie pamięci o ofiarach i ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Współpraca będzie rozwijana w ramach programu: "Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii". Przedsięwzięcie finansowane będzie z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Podczas wizyty w Miejscu Pamięci ambasador Eide z rodziną zwiedzili teren byłego obozu. Przed Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, gdzie 80 lat temu - 11 listopada 1941 r. - odbyła się pierwsza w tym miejscu egzekucja przez rozstrzelanie, ambasador złożył wieniec, oddając hołd wszystkim ofiarom tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Ambasador odwiedził też siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, gdzie wziął udział w spotkaniu dotyczącym wyzwań edukacji w Miejscu Pamięci. Wpisał się także do muzealnej Księgi Pamiątkowej.

„Jestem głęboko wdzięczny za możliwość wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau wraz z rodziną i pracownikami ambasady. Jestem też zaszczycony, że Norwegia - dzięki środkom z funduszy EOG i funduszy norweskich - jest w stanie wesprzeć działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, tak niezbędne dla zachowania pamięci o ofiarach obozu i zachowania autentyzmu w Muzeum Auschwitz” – napisał ambasador Eide.

– Edukacja w Miejscu Pamięci była, jest i pozostanie zawsze najważniejsza. Doświadczenie autentycznej przestrzeni zawsze będzie wyjątkowym przeżyciem dla każdego odwiedzającego z różnych zakątków świata. Jednak wiedząc o różnego rodzaju ograniczeniach, bardzo mocno rozwijamy możliwość zdalnej edukacji w różnych formach, jak najbardziej zbliżających nas do poznania autentycznego Miejsca Pamięci – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

– Fundacja i Miejsce Pamięci przystosowują się do nowych okoliczności spowodowanych przez pandemię COVID-19. Charakter wizyt w tym miejscu będzie ulegać zmianom. Widzimy, że rośnie zainteresowanie odwiedzin z wykorzystaniem Internetu i nowych technologii – powiedział dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica.

– Dlatego tak ważne jest, że Norwegia, jako jeden z pierwszych krajów, zdecydowała się wesprzeć potrzeby edukatorów i przewodników Miejsca Pamięci i przeznaczyć fundusze na ten cel. Mam nadzieję, że inne kraje pójdą śladami Norwegii. Natomiast rolą Fundacji będzie gromadzenie środków przeznaczonych na projekty edukacyjne realizowane przez zespół Muzeum – podkreślił Soczewica.

Program "Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii" realizowany będzie we współpracy z norweskim Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi oraz Uniwersytetem SWPS w Warszawie.