Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nagroda dla filmu „Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau”

ps
27-09-2019

Film edukacyjny „Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przygotowany przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Fundację Wiara i Prawda został nagrodzony na XXXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2019. Obraz przybliża losy obywateli II Rzeczpospolitej – Polaków, Żydów i Romów – więzionych i mordowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. 

 

Jurorzy nagrodzili film I nagrodą w kategorii „Martyrologia Narodu”, przede wszystkim za niezwykłą staranność i profesjonalizm.

Na tegoroczną edycję festiwalu nadesłano ponad 60 prac z Białorusi, Filipin, Gwatemali, Hiszpanii, Hongkongu, Indii, Łotwy, Polski, Szwecji, Ukrainy, USA i Wenezueli.

„Tematyka związana z niemieckimi nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i ośrodkami zagłady to nadal jeden z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed polskimi nauczycielami – zarówno pod kątem rzetelnego przedstawiania wiedzy, jak i nakłonienia uczniów do pogłębienia refleksji. Nadal zbyt mało powstało na tym polu zarówno materiałów merytorycznych, jak i wzorcowych mechanizmów ich przekazywania w procesie dydaktycznym” – piszą twórcy projektu.

Film, którego produkcję sfinansowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) jest częścią szerszego projektu edukacyjnego. Film prezentuje portrety i los obywateli polskich deportowanych i więzionych w obozie Auschwitz w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu oraz całego niemieckiego aparatu mordu i terroru. Jego narratorem jest Marek Zając. Kolejnymi elementami projektu są pakiet edukacyjny wraz ze scenariuszem lekcji, a także warsztaty dla nauczycieli.

– Scenariusz lekcji przygotowany przez ekspertów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz został oparty na losach sześciorga młodych ludzi – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz o Holokauście.

– Są to Bogdan Bartnikowski, Czesław Kempisty, Zofia Łyś, Rutka Laskier, Edward Paczkowski oraz Marian Turski. W materiałach pojawiają się też biogramy i relacje więźniów Auschwitz: Haliny Birenbaum, Batszewy Dagan, Józefa Garlińskiego, Israela Gutmana, Janiny Iwańskiej, Romana Kenta oraz rtm. Witolda Pileckiego. Bohaterami lekcji są zatem osoby, które w czasie II wojny światowej były w większości w podobnym do uczniów wieku – podkreślił Kacorzyk.

– Mamy wielką nadzieję, iż poznanie zawartych tam informacji, jak i wartość przekazu emocjonalnego stanie się inspiracją dla młodzieży do poznawania tragicznych wydarzeń tamtego czasu, również w wymiarze historii „małych ojczyzn” i historii rodzinnych – powiedział Marek Zając z Fundacji Wiara i Prawda.

Niemcy w latach 1940-1945 deportowali do obozu Auschwitz ok. 1,3 miliona osób, w tym ok. 450 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej: ok. 300 tysięcy Żydów, ok. 150 tys. Polaków oraz ok. 1400 Romów.

Scenariusz lekcji, karty pracy oraz karty refleksji można nieodpłatnie pobrać tutaj.

Film w wersji polskiej, angielskiej i hebrajskiej dostępny jest na kanale youtube. Materiały pakietu edukacyjnego dostępne są tutaj.

Wersja angielska 

Wersja hebrajska