Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nabór na pilotażowe seminarium dla niemieckich i polskich nauczycieli

MCEAH
25-04-2023

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz we współpracy z Miejscami Pamięci Buchenwald i Sachsenhausen w Niemczech ogłasza nabór na pilotażowe seminarium „How to Deal with a Difficult Past? –  Educational Perspectives on National Socialism, Shoah and the Second World War”.

 

Seminarium adresowane jest do nauczycielek i nauczycieli z Polski i Niemiec – od osób kończących naukę na uniwersytetach po osoby mające bogate doświadczenia w podejmowaniu tematyki zbrodni II wojny światowej w zajęciach szkolnych.

Całość podzielona będzie na dwa etapy. Jego pierwsza część odbędzie się w Niemczech (Miejsca Pamięci Buchenwald i Sachsenhausen) w dniach 14-19 lipca 2023 r., druga cześć w Polsce (Miejsce Pamięci Auschwitz) w dniach 28 września-2 października 2023 r.

– Nie da się zrozumieć zbrodni popełnionych w Auschwitz bez cofania się do okresu przedwojennego, bez umiejscowienia Auschwitz w znacznie szerszym kontekście, bez konfrontowania różnych punktów widzenia i sposobów upamiętniania, a także refleksji dotyczącej tego, w jaki sposób uczyć o tragicznej historii, by podejmować także kwestie naszej współczesnej, moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Celem projektu jest prześledzenie i przeanalizowanie historii zbrodni niemieckiego nazizmu – od jej źródeł, aż po współczesne sposoby jej upamiętniania – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Podczas dwuetapowego seminarium osoby uczestniczące będą miały możliwość nie tylko odwiedzenia autentycznych miejsc pamięci i pogłębienia swojej wiedzy historycznej, ale też poznania działań edukacyjnych tych instytucji oraz wymiany doświadczeń z osobami tam pracującymi. W seminarium może wziąć udział maksymalnie 10 osób (5 z Niemiec i 5 z Polski). Chętnych do udziału prosimy o wypełnienie formularza online. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2023 r.

Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie możliwości wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie seminarium w swoich własnych działaniach. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie wysłana do 7 czerwca 2023 r.

Językiem obu części seminarium będzie angielski. Organizatorzy opłacają zakwaterowanie, wyżywienie, transport na miejscu i program merytoryczny. Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu do i wyjazdu z miejsc seminarium oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Pliki do pobrania

german-polish_seminar.pdf
german-polish_seminar.pdf
Wstępny program seminarium