Aktualności
Muzealna biblioteka cyfrowa. V Ogólnopolska Konferencja Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych.
„Muzealna biblioteka cyfrowa. Kolejny krok do udostępniania?” – tak brzmiał temat V Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych, która odbyła się w Muzeum Auschwitz w dniach 28-29 września. Wzięło w niej udział 38 osób z muzeów, archiwów i bibliotek z całej Polski.
– Księgozbiór biblioteczny, stale powiększany i wzbogacany, jest wyjątkowo cennym zapleczem naukowym dla badaczy historii, a także niecenioną pomocą dla edukatorów Muzeum. Po otwarciu siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przybywa pozycji z zakresu edukacji o historii niemieckiego obozu Auschwitz i Holokauście tak potrzebnych nauczycielom, studentom czy uczniom – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
Głównymi tematami poruszanymi w tym roku podczas konferencji był proces digitalizacji i udostępniania zbiorów cyfrowych w bibliotekach muzealnych.
– W centrum naszych wystąpień i dyskusji znalazło się pytanie, co tak naprawdę kryje się pod hasłem biblioteka cyfrowa, mając na względzie zarówno podłoże formalne organizacyjne, a także zaplecze techniczne oraz funkcjonalne – powiedział Robert Płaczek, kierownik Biblioteki Muzeum Auschwitz.
Głos na konferencji zabrali eksperci z dziedziny prawa autorskiego, zamówień publicznych, konserwacji oraz specjaliści zajmujący się technicznymi zakresami digitalizacji i udostępniania cyfrowych materiałów.
Wśród poruszanych zagadnień były:
• Digitalizacja zbiorów a prawo autorskie.
• Jak prawidłowo przygotować postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na digitalizację zbiorów bibliotecznych.
• Zabezpieczenie i przygotowanie zbiorów bibliotecznych do procesu digitalizacji.
• Urządzenia i oprogramowanie wykorzystywane w procesie digitalizacji.
W drugim dniu konferencji uczestnicy prezentowali swoje doświadczenia związane z procesem udostępniania cyfrowych materiałów bibliotecznych. Po obradach uczestnicy wzięli udział w wizycie w Miejscu Pamięci Auschwitz, odwiedzili także miasto Oświęcim.
– Organizacja ogólnopolskiej konferencji w Miejscu Pamięci była dla nas wyjątkowym wydarzeniem i szansą na wymianę bardzo różnych doświadczeń związanych z cyfryzacją zbiorów bibliotecznych. Jednomyślnie potwierdziliśmy, że kontynuowanie lub rozpoczęcie działań w celu udostępnienia zdigitalizowanych publikacji jest nieuniknione – powiedział Robert Płaczek.
Organizatorami wydarzenia było Muzeum Auschwitz, a także Sekcja Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Związku Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Patronami medialnymi były czasopismo „Bibliotekarz” oraz portal sbp.pl.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Biblioteka Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau gromadzi publikacje tematycznie związane z profilem Muzeum i udostępnia je w celach naukowo-badawczych oraz popularyzatorsko-edukacyjnych.
Wielojęzyczny księgozbiór liczący blisko 50 tysięcy woluminów – jeden z największych i unikalnych w skali kraju – obejmuje głównie literaturę dokumentalną, opracowania naukowe, wspomnienia, biografie, czasopisma, a także powieści, opowiadania i poezję. Z materiałów bibliotecznych corocznie korzysta wielu czytelników – badaczy, przewodników, edukatorów, nauczycieli i studentów – zajmujących się historią II wojny światowej, a w szczególności niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.