Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowe Centrum Edukacji w Oświęcimiu coraz bliżej? Spotkanie w MSWiA.

20-07-2003

W dniu 15 lipca 2003 r. w gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego, który omawiał sprawę utworzenia Międzynarodowego Centrum Edukacji przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jerzy Wróblewski, dyrektor Muzeum, przedstawił w trakcie spotkania harmonogram prac adaptacyjnych budynku tzw. Starego Teatru na potrzeby Centrum Edukacyjnego.

Oprócz dyrekcji Muzeum w spotkaniu wzięli udział członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, polskiego komitetu ds. UNESCO w Polsce, Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

O budynku Starego Teatru:

W latach wojny w budynku Starego Teatru mieściły się m.in. obozowe magazyny, w latach 1984-1993 r. był on siedzibą klasztoru kontemplacyjnego Sióstr Karmelitanek Bosych. Potem dzierżawiło go Stowarzyszenie Ofiar Wojny. Na przyległym do niego terenie, tzw. żwirowisku, stoi krzyż - pamiątka pielgrzymki Jana Pawła II do byłego obozu w 1979 r. Pod koniec lat 90. przeciwko krzyżowi w miejscu Zagłady protestowały środowiska żydowskie. W "obronie" krzyża papieskiego Kazimierz Świtoń i jego współpracownicy ustawili przeszło 300 kolejnych krzyży. W maju 1999 r. Świtoń został usunięty ze żwirowiska przez policję, a wszystkie - prócz papieskiego - krzyże przeniesiono do klasztoru ojców franciszkanów w podoświęcimskich Harmężach. W 2002 r. Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał, że Stowarzyszenie Ofiar Wojny ma wydać Skarbowi Państwa teren żwirowiska wraz z budynkiem Starego Teatru.

Budynek „Starego teatru”
Budynek „Starego...