Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowe Akademie Letnie w języku niemieckim

MM
27-08-2018

W lipcu i sierpniu w Miejscu Pamięci Auschwitz gościli uczestnicy dwóch edycji Międzynarodowych Akademii Letnich prowadzonych w języku niemieckim – pierwszego i drugiego stopnia.

W dniach 2-8 lipca odbyła się Międzynarodowa Akademia Lenia II stopnia, skierowana do absolwentów poprzednich edycji projektu. Poza specjalistycznymi wykładami dotyczącymi historii, jak i współczesnej działalności Miejsca Pamięci Auschwitz, związanej przede wszystkim z edukacją, program zawierał wyjazd studyjny do Muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie oraz wybranych miejsc związanych podczas wojny z tzw. Akcją Reinhard – Zagładą Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Niezapomnianym doświadczeniem było spotkanie z Batszewą Dagan, ocalałą z Auschwitz, która podzieliła się z uczestnikami swoimi wspomnieniami, jak też opowiedziała o metodach nauczania o Holokauście dzieci i młodzieży w Izraelu.

W dniach 18-24 sierpnia odbyła się natomiast VI edycja Międzynarodowej Akademii Letniej. W programie znalazły się m.in. wykłady i dyskusje na tematy związane z historią obozu, edukacją w Miejscu Pamięci i zachowaniem jego autentyzmu. Wśród zaproszonych ekspertów byli prof. Ryszard Kaczmarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Marek Kucia z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszy dzień seminarium uczestnicy spędzili w Krakowie, gdzie poznali przedwojenną historię krakowskich Żydów, zwiedzili dzielnicę Kazimierz oraz tereny byłego getta na Podgórzu. W kolejnych dniach zapoznali się z historią i terenem byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Ważą częścią pobytu była wizyta w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, w czasie której zapoznali się z wystawą „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” przedstawiającą losy lokalnej społeczności żydowskiej.

Projekt niemieckojęzycznych Międzynarodowych Akademii Letnich pt. „Auschwitz – historia, pamięć i edukacja” realizowany jest przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście od 2013 r. Program skierowany jest do indywidualnych odbiorców, którzy prowadzą własne badania naukowe, pragną doskonalić warsztat pracy, poznawać nowe metody nauczania o Holokauście, lub zwyczajnie zainteresowani są tematem. Od momentu rozpoczęcia projektu wzięło w nim udział ponad sto osób. Wśród uczestników znaleźli się studenci, nauczyciele, pracownicy Miejsc Pamięci głównie z Austrii, Niemiec, ale również innych krajów.