Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowa Akademia Letnia: Historia, Pamięć, Edukacja w Muzeum Auschwitz

07-07-2011

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zakończyła się pierwsza Międzynarodowa Akademia Letnia: Historia, Pamięć, Edukacja. W projekcie wzięło udział ponad dwudziestu uczestników z całego świata, w różnym wieku i różnych profesji.

Alicja Białecka, szefowa Sekcji Programowej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz współorganizatorka projektu, podkreśliła, że Akademia otwiera jeszcze jeden kierunek w działaniach Centrum, dotychczas skupiającym się bardziej na szkoleniach określonych grup edukatorów w ramach współpracy m.in. z Radą Europy czy izraelskim Instytutem Pamięci Yad Vashem. — Seminarium jest przedsięwzięciem zupełnie nowym w naszej pracy edukacyjnej. Jest skierowane do indywidualnego odbiorcy anglojęzycznego. Do tej pory takie osoby nie miały możliwości odbycia tego typu szkolenia bezpośrednio u nas, w Centrum Edukacji, na terenie Miejsca Pamięci — powiedziała Białecka.

Jose Velasco przyjechał z Arizony w USA do Muzeum Auschwitz już po raz trzeci. Jak powiedział, pierwszy raz odwiedził to miejsce jako zwykły turysta, następnie zjawił się z grupą uczniów. Tym razem przyjechał, by przygotować się lepiej do tego, by zapoznać z historią Auschwitz następne grupy młodzieży, z którymi planuje wkrótce tu powrócić.

— Mój pierwszy przyjazd do Auschwitz był jak spojrzenie w przeszłość. Ale nauczyłem się też, że nie możemy ograniczać się tylko do tego. To, co wydarzyło się tutaj kiedyś, może też sprawić, że będziemy mogli zapobiec podobnym zdarzeniom teraz. Korzenie Auschwitz tkwią w nietolerancji i naprawdę powinniśmy uczyć, zwłaszcza naszą młodzież, tolerancji wobec innych. U nas w Arizonie mamy podobne przypadki, kiedy poszczególne grupy są piętnowane, na przykład emigranci z Meksyku, którzy przyjeżdżają do Arizony i stają się kozłami ofiarnymi. Oczywiście ma to inny wymiar ale zasada działania jest tak sama — zauważył Velasco.

Dla Nory Fischbach-Hirshbein z Wenezueli udział w Akademii był silnym przeżyciem. Wielu członków jej rodziny, pochodzących z Kalisza i Koźminka, zostało zamordowanych w czasie Holokaustu przez niemieckich nazistów. Jej dziadek, były więzień Auschwitz, nie rozmawiał z nią nigdy o tym, co przeszedł w czasie wojny. — Od małego dziecka widziałam numer, jaki miał wytatuowany na ręce. Dlatego tak ważne było dla mnie wzięcie udziału w tym seminarium, żeby lepiej zrozumieć źródła mojej własnej historii rodzinnej i poznać, co się tu działo — powiedziała. Zwracając uwagę na wysoki poziom wykładów i zaangażowanie organizatorów, podkreśliła też, że udział w Akademii pomógł jej przezwyciężyć wyniesioną z rodzinnego domu niechęć do Polaków. — Teraz jestem inna. Wszyscy jesteście tu Polakami i widzę jaki wysiłek wkładacie w utrzymanie tego miejsca i zachowanie pamięci o nim. Jestem wam za to bardzo wdzięczna. Chce mi się płakać, gdy to mówię… Chcę wam wszystkim podziękować i brak mi słów by wyrazić, co czuję — podkreśliła wzruszona Nora Fischbach-Hirshbein.

Zróżnicowany program Akademii oprócz dokładnego zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego objął też m.in. serię wykładów i dyskusji na tematy związane z historią Auschwitz oraz dziejami powojennymi, w tym polsko-żydowskie stosunki w czasie wojny oraz zadania edukacyjne stojące w XXI w. przed Muzeum Auschwitz, najbardziej na świecie znanym Miejscem Pamięci i zarazem symbolem Holokaustu.

Alicja Białecka zaznaczyła, że projekt będzie kontynuowany. — Ta pierwsza, Międzynarodowa Akademia Letnia to dopiero początek. To, co się w tej chwili dzieje potwierdza konieczność kontynuowania tego typu działań. Będziemy się starać organizować Akademie Letnie co roku. Jak widać z pozytywnych reakcji uczestników zaproponowany program wydaje się być optymalny: to dobrze wyważone połączenie zetknięcia się z oryginalnym miejscem historycznym, miejscem pamięci, z Muzeum jako instytucją oraz z wiedzą, jaką dzielą się pracownicy tej instytucji i zaproszeni goście — powiedziała Białecka.

Uczestnicy Międzynarodowej Akademii Letniej na wystawie romskiej. Foto jarmen
Uczestnicy...