Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ludzie – miejsca – przedmioty. Podsumowanie konferencji metodycznej poświęconej filmowi dokumentalnemu w edukacji

01-09-2023

Ponad 100 osób, głównie nauczycielek i nauczycieli z całej Polski, wzięło udział w trzydniowej konferencji metodycznej pt. „Ludzie – miejsca – przedmioty. Film dokumentalny jako narzędzie edukacji o Auschwitz i Holokauście”, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w dniach 25-27 sierpnia.

 

Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...

– Zainteresowanie uczestnictwem w konferencji po raz kolejny przerosło nasze oczekiwania i możliwości organizacyjne – ponieważ wniosków było dwukrotnie więcej, niż przewidziana liczba uczestników. To bardzo dobra wiadomość, bo pokazuje to, że potrzeba edukowania o teraźniejszości i przyszłości, o odpowiedzialności i sprawczości płynącej z pamięci o ofiarach Auschwitz istnieje. Ona jest autentyczna – powiedziała podczas inauguracji konferencji Anna Skrzypińska, zastępca dyrektora Muzeum.

Dyrektorka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń Karolina Malczyk, zwracając się do uczestników konferencji powiedziała: – Jestem przekonana, że to, czego dowiecie się tutaj, zabierzecie ze sobą do waszych szkół i do waszej młodzieży. Za to, że znaleźliście Państwo czas, aby chcieć się rozwijać, dzielić się swoimi doświadczeniami kłaniam się i dziękuję.

W pierwszym dniu konferencji zaprezentowano aplikację "Auschwitz in front of your eyes", służącą do oprowadzania online po terenie Miejsca Pamięci Auschwitz. Dzięki niej już niedługo ludzie z całego świata będą mogli już zdalnie zwiedzać z przewodnikiem tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu. Projekt powstał we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau, izraelskich firm AppsFlyer i Diskin, wsparciu specjalistycznych firm, jak Orange, a także dzięki zaangażowaniu wielu darczyńców prywatnych i fundacji.

Drugi i kolejny dzień poświęcone były filmowi dokumentalnemu. O wyjątkowej serii „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” wyprodukowanej przez telewizję Polsat, w którym każdy odcinek ukazuje dzieje obozu przez pryzmat niezwykłych miejsc i przedmiotów skrywających w sobie poruszające historie, o założeniach filmu oraz możliwościach jego wykorzystania w edukacji opowiedział Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina.

Uczestnicy konferencji usłyszeli również o pracy w Pracowniach Konserwatorskich Muzeum, regułach i sposobach zabezpieczania różnych rodzajów autentycznych przedmiotów, a także wyzwaniach konserwacji w autentycznym Miejscu Pamięci. Opowiadał o tym jeden z konserwatorów, Andrzej Jastrzębiowski. Natomiast o Zbiorach Muzeum i sposobach przechowywaniu przedmiotów pozostałych po ofiarach i sprawcach, mówiła Agnieszka Sieradzka.

Joanna Karpińska, doradczyni metodyczna WCIES, analizując film „Milczenie, które czasami prawie dudniło w uszach” M. Pollaka mówiła o możliwościach jego wykorzystania w edukacji o Holokauście.

Aby ułatwić zadanie nauczycielom i edukatorom, którzy są zainteresowani prowadzeniem zajęć z historii getta warszawskiego, dr Halina Postek z Muzeum Getta Warszawskiego, wskazała możliwości wykorzystania filmu krótkometrażowego dokumentalnego „Historia getta warszawskiego”, który w przystępny dla uczniów sposób opowiadana o powstaniu i funkcjonowaniu największego getta w okupowanej przez Niemcy Europie.

Zespół edukatorów Państwowego Muzeum na Majdanku: Karolina Wasiluk i Paulina Pętał omówiły film dokumentalny pt. „Lubelskie ślady akcji Reinhardt”, jako narzędzie edukacji nieformalnej oraz wskazały metody pracy i wykorzystania go w edukacji. O filmie "Trzy minuty zawieszone w czasie" ("Three Minutes – A Lengthening") w reżyserii Bianki Stigter opowiedziała Gabriela Sitek z Fundacji Okonakino.

W drugim dniu konferencji uczestnicy złożyli znicze pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, upamiętniając ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu.

Organizatorami konferencji, która odbyła się już po raz 16., było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.