Aktualności
Lekcja internetowa „Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” po japońsku
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście udostępniło japońską wersję lekcji internetowej„Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady”.
– Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może dotrzeć do Miejsca Pamięci osobiście, dlatego cały czas rozwijamy różne materiały edukacyjne on-line, do których dostęp możliwy jest z każdego miejsca na świecie. Osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy o historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz mają do dyspozycji na stronie lekcja.auschwitz.org ponad 30 lekcji internetowych, poświęconych bardzo różnym aspektom funkcjonowania obozu. Każda z nich przetłumaczona jest na język angielski. Jednak nasza główna lekcja, ukazującą całościową historię obozu Auschwitz, jest dostępna już w dwunastu językach – także po japońsku – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca E-learningiem w MCEAH.
W 2023 r. Muzeum odwiedziło co najmniej 5,7 tys. odwiedzających z Japonii, którzy mogą zwiedzać teren byłego obozu w swoich ojczystym języku.
– Dzięki lekcji internetowej możemy dotrzeć do znacznie większej liczby osób – przede wszystkim tych, którzy z wielu powodów nie są w stanie odbyć tak dalekiej podróży. Mam nadzieję, że skorzystają z tego nie tylko osoby indywidualne. Lekcja może być także znakomitą pomocą dla nauczycieli. Jest ona bowiem kompendium wiedzy o historii Auschwitz. Zawiera nie tylko bardzo bogaty opis historyczny, ale też fragmenty relacji Ocalałych, fotografie i dokumenty archiwalne, mapy czy przykłady sztuki obozowej – dodała Agnieszka Juskowiak-Sawicka
Autorami lekcji są dr Jacek Lachendro oraz dr Piotr Setkiewicz z Centrum Badań Muzeum. Całość składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego – jego założenia, rozbudowy i funkcjonowania. Omawia m.in. charakterystykę różnych grup więźniów obozu, ich warunki egzystencji. Wśród poruszanych tematów są m.in. wyżywienie i odzież, warunki mieszkaniowe, praca w obozie, kary, egzekucje, jak również medyczne eksperymenty.
Część druga dotyczy zagłady Żydów w Auschwitz. Podzielona jest ona na kilkanaście rozdziałów dotyczących nie tylko budowy i funkcjonowania komór gazowych i krematoriów, ale także więźniów Sonderkommando, zacierania śladów zbrodni, kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar.
Lekcja „Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” dostępna jest już w następujących językach:
ANGIELSKI, ARABSKI, GRECKI, HEBRAJSKI, HISZPAŃSKI, JAPOŃSKI, NIDERLANDZKI, NIEMIECKI, PERSKI, POLSKI, PORTUGALSKI, WĘGIERSKI.