Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Laureaci nagrody dla wolontariuszy Miejsca Pamięci: „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

ps
02-07-2021

W 74. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wręczono nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Wyróżnienia otrzymują nasi wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci. Wśród nagrodzonych w 2021 r. są osoby z Polski, Hiszpanii, Japonii i Austrii.

 

Wręczenie nagrody "Gdyby zabrakło dziesięciu...'. Fot: Łukasz Lipiński
Wręczenie nagrody...
Wręczenie nagrody...
Wręczenie nagrody...
Wręczenie nagrody...
Wręczenie nagrody...
Wręczenie nagrody...
Wręczenie nagrody...

– Nagroda dyrektora Muzeum jest symbolicznym podziękowaniem dla tych osób, których postawa i praca wyróżnia się w licznej grupie wolontariuszy i praktykantów. Każde wręczenie nagrody to bardzo szczególny dzień zarówno dla wolontariuszy, jak i koordynatorów wolontariatu, z którymi współpracujemy. W tym roku uroczystość jest wyjątkowa, ponieważ nagrody wręczyliśmy jednocześnie laureatom z dwóch lat. W 2020 roku bowiem pandemia i wynikające z niej obostrzenia uniemożliwiły spotkanie na terenie Muzeum – powiedziała Katarzyna Marcak, szefowa Biura Wolontariatu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W ubiegłym roku misję Miejsca Pamięci wspierało ponad 250 wolontariuszy i praktykantów, większość z nich poprzez pracę zdalną, gdyż regulacje i obostrzenia, a także zamknięcie Muzeum uniemożliwiły ich pracę na miejscu.

– Wszyscy ci ludzie decydują się wspomóc pracę Miejsca Pamięci, bo czują się do tego w pewien sposób zobowiązani, jak sami mówią ich pomoc jest tylko niewielką cegiełką, ale cegiełką, którą trzeba dodać, by powstało coś wielkiego. Pomagają, ponieważ taki jest ich sposób na to, by lepiej i mocniej pamiętać – wolontariat bowiem działa na zasadzie naczyń połączonych – oni dają nam jakąś cześć siebie, swojego czasu, czerpiąc jednocześnie wiedzę historyczną na temat obozu, osób, z którymi się spotykają, obiektów. My natomiast dając im możliwość pracy w Muzeum, edukujemy, a przy tym korzystamy z energii, którą ze sobą wnoszą – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

– Wolontariat w Miejscu Pamięci często jest poważnym wyzwaniem. Zdarza się, że dopiero na miejscu nasi wolontariusze zaczynają rozumieć, że ich obecność tutaj to szczególny wyraz dbałości o pamięć wszystkich ofiar obozu. Im ta świadomość jest większa, tym mocniej historia tego miejsca zostaje w pamięci i – mam ogromną nadzieję – wzmacnia także poczucie moralnej odpowiedzialności za świat, w którym wszyscy żyjemy – podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana z okazji rocznicy utworzenia Muzeum w dniu 2 lipca 1947 r. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

Osoby uhonorowane w 2021 r.:

NIKOLA HUSS – wolontariuszka w pracowniach konserwatorskich, a następnie w E-learningu

MAJA KUBIK – wolontariuszka Muzeum od 2019, pomaga głównie w Zbiorach

ALEKSANDRA JANIK – wolontariuszka od 2019 roku, pomagała m.in. a Bibliotece, Obsłudze Odwiedzających, obecna także na rocznicach wyzwolenia Auschwitz

TOMASZ ROSIŃSKI – jeden z inicjatorów oraz opiekun praktyk szkolnych niesłyszącej młodzieży z SOSW nr 12 we Wrocławiu

SERGIO MARTINEZ – wolontariusz Biura Wolontariatu oraz Sekcji E-learningu, wykonuje tłumaczenia, korekty i transkrypcje

AGNIESZKA BUKOWIECKA – wolontariuszka od 2018 roku, wykonuje tłumaczenia i korekty, obecna także na rocznicach wyzwolenia

ALEKSANDER LORENC – wolontariusz od 2016 roku, pomagał podczas kolejnych rocznic wyzwolenia, obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, czy sesji edukacyjnych

HIKARI BUN – wolontariuszka od lipca 2019 roku, pomagała głównie w pracowniach konserwatorskich

CARLO DUDIĆ-LOVRIĆ – wolontariusz od 2020 roku w pracowniach konserwatorskich, gdzie wykonuje m.in. pełną konserwację obiektów archeologicznych

MIŁOSZ ADAMOWICZ – od 2018 roku praktykant, a następnie wolontariusz w Sekcji Informatycznej