Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz” Muzealną Książką Roku

ps
29-11-2024

„Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz” otrzymał nagrodę w kategorii „wydawnictwa naukowe” w konkursie Muzealna Książka Roku. Ta wyjątkowa publikacja jest efektem kilkunastoletnich wnikliwych badań i analizy dokumentów prowadzonych przez historyków Centrum Badań Muzeum.

 

Anna Skrzypińska...

Założeniem konkursu organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa jest przegląd wydawniczej działalności muzeów oraz nagrodzenie i wyróżnienie najlepszych wydawnictw.

W pięciu tomach i 2216 stronach „Kalendarza wydarzeń w KL Auschwitz” szczegółowo przedstawione zostało funkcjonowanie dzień po dniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

– „Kalendarz” nie jest jedynie zapisem historii – to świadectwo tragicznych losów ludzi, systematyzacja wiedzy, a przede wszystkim apel o pamięć i refleksję dla przyszłych pokoleń. W imieniu Muzeum Auschwitz dziękuję za to wyróżnienie. Jest ono dowodem na to, jak ważne jest ciągłe badanie, dokumentowanie i upamiętnianie tej trudnej historii – powiedziała Anna Skrzypińska, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz odbierając wyróżnienie na gali w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– To nie tylko dzieło monumentalne pod względem objętości, ale też niezwykle precyzyjne kompendium wiedzy. Ogromnym wyzwaniem była również redakcja językowa tego dzieła – zarówno z uwagi na wielość autorów, różnorodność stylów, jak i potrzebę ujednolicenia specjalistycznej nomenklatury obozowej. Każdy tom przeszedł przez liczne etapy korekt, gdyż dopracowanie każdego szczegółu – od interpunkcji po zapis nazw i nazwisk – było kluczowe, aby zachować najwyższą jakość tej publikacji – podkreśliła Anna Skrzypińska.

Rozszerzona edycja „Kalendarza” uwzględniła nowe dokumenty, co pozwoliło na dodanie wielu wpisów i ukazanie logicznych powiązań między wydarzeniami. W szczególności wyeksponowano trzy kluczowe aspekty: złożone motywy utworzenia Auschwitz wiosną 1940 roku, które często były reakcją na zmieniające się wytyczne SS; wpływ koncernu IG Farbenindustrie, który zaangażował obóz do wspierania fabryki kauczuku i paliw; oraz stopniową radykalizację nazistowskich Niemiec, jeżeli chodzi o politykę wobec Żydów, których zamierzano eliminować, ale również wyzyskiwać jako siłę roboczą.

Wprowadzenie rozszerzonych komentarzy i nowych przypisów umożliwia czytelnikom lepsze zrozumienie kontekstu i powiązań między wydarzeniami, ukazując wpływ decyzji władz SS na życie obozowe.

– Spośród zupełnie nowych informacji na uwagę zasługują zwłaszcza dane liczbowe dotyczące dziennych stanów obozu i panującej w nim śmiertelności, raporty ilustrujące postęp prac budowlanych – także przy wznoszeniu krematoriów i komór gazowych, nowa chronologia dla części transportów deportacyjnych, zwłaszcza przybywających w 1944 roku z Węgier i getta łódzkiego oraz transportów z więźniami ewakuowanymi w tym czasie z Auschwitz do innych obozów koncentracyjnych w Niemczech – powiedział dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.

Autorzy w większym stopniu wykorzystali dokumenty źródłowe dotyczące członków załogi SS, obrazujące nie tylko ich zbrodnie, lecz także życie prywatne, sposoby spędzania wolnego czasu i nagradzania za pełnienie służby zgodnie z oczekiwaniami przełożonych.

Nowy „Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz” liczy 2216 stron i składa się pięciu tomów. Tom pierwszy obejmuje wydarzenia z lat 1939-1941, drugi opisuje rok 1942, trzeci – rok 1943, czwarty poświęcony jest rokowi 1944 oraz pierwszym tygodniom 1945 roku. Tom piąty zawiera wykaz skrótów, stopnie służbowe SS, słownik terminów, bibliografię, indeks osobowy oraz fotografie terenów byłego obozu Auschwitz z lat 1945-1946. Każdy tom wzbogacony został materiałem ilustracyjnym, w postaci fotografii i reprodukcji planów, map oraz skanów dokumentów.

„Kalendarz wydarzeń w KL Auschwitz” dostępny jest w księgarniach Muzeum oraz w księgarni internetowej. Publikację wydano przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.