Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Edukatorzy z Izraela w Polsce

01-08-2012

Od 15 do 26 lipca grupa edukatorów z Izraela wzięła udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które zorganizowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wśród uczestników byli m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem, a także przewodnicy przyjeżdżający z młodzieżą izraelską do Polski.

Grupa spędziła w Oświęcimiu cztery dni. Oprócz specjalistycznego zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, goście z Izraela mieli także okazję zobaczyć teren byłego podobozu w Jawiszowicach, jak również pozostałości po obozie Auschwitz III-Monowitz. Grupa poznała także przedwojenną historię oświęcimskich Żydów podczas wizyty w synagodze Chewra Lomdei Misznajot oraz na cmentarzu żydowskim. Ważną częścią seminarium był przejazd wzdłuż jednej z tras tzw. Marszów Śmierci z Oświęcimia do Gliwic, podczas którego grupa zapoznała się z powojennymi upamiętnieniami ofiar ewakuacji obozu.

W programie seminarium znalazły się także wykłady poświęcone m.in. losom różnych grup ofiar Auschwitz, roli obozu w nazistowskim programie zagłady europejskich Żydów, załodze SS w KL Auschwitz, ale także edukacji prowadzonej dziś w Miejscu Pamięci, czy też nauczaniu o Holokauście w Polsce. Podczas seminarium odbyło się również spotkanie z byłym więźniem Auschwitz prof. Zbigniewem Kączkowskim.

Uczestnicy mogli również zapoznać się z tym, jak wygląda praca w muzealnym Archiwum, Dziale Zbiorów, czy pracowni konserwatorskiej, a także podyskutować i wymienić się doświadczeniami z polskimi przewodnikami Muzeum.

— Kiedyś postanowiłam, że nie chcę już wracać do Auschwitz. Jednak to seminarium to coś innego. Szansa uczenia się o historii Auschwitz, a także o Polsce przez całe dwa tygodnie, to coś naprawdę specjalnego. Dla mnie szczególnie interesujące były zarówno wykłady, ale też możliwość zobaczenia miejsc zamkniętych dla odwiedzających, takich jak Dział Zbiorów, pracownia konserwatorska, czy blok 10. To takie metaforyczne wejście do skarbca. To dla mnie naprawdę wyjątkowe doświadczenie, także doświadczenie osobiste — powiedziała Nora Gaon.

— Ostatnie 10 lat pokazało mi, że cały czas uczymy się. I to był główna przyczyna mojego przyjazdu na seminarium — chciałam wiedzieć jeszcze więcej — powiedziała Judith Bitton. — W tej chwili patrzę na Muzeum w zupełnie inny sposób. Znacznie lepiej rozumiem też zmiany, które muszą zachodzić, aby takie miejsce przemawiały także do nowych pokoleń.Ciekawe były także wykłady poświęcone np. losowi Polaków czy radzieckich jeńców wojennych. To jest coś, o czym wiedziałam, ale tutaj zostały one wyjaśnione bardzo dogłębnie — dodała.

Kilka spośród wykładów poświęconych było wspólnej polsko-żydowskiej historii społecznej i politycznej oraz współczesnym kontaktom polsko-żydowskim. Zagadnieniom tym poświęcony był dzień, którzy izraelscy edukatorzy spędzili na Uniwersytecie Jagiellońskim. W programie wizyty w Krakowie było także zwiedzanie muzeum w Fabryce Schindlera, Collegium Maius, Sukiennic, oraz terenów getta na Podgórzu.

W części wyjazdowej seminarium uczestnicy odwiedzili zarówno miejsca bezpośrednio związane historią Żydów oraz z Zagładą, jak i miejsca związane z historią Polski. Edukatorzy byli m.in. w byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, odwiedzili zamek Książ, poznawali także żydowską historię Wrocławia, a także zapoznali się z działalnością Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Seminarium zakończyło się w Warszawie, gdzie goście zwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, odwiedzili Żydowski Instytut Historyczny, a także spotkali się z twórcami Muzeum Historii Żydów Polskich.

Edukatorzy z Yad Vashem
Edukatorzy z Yad...