Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Edukatorzy z Izraela na seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz

30-07-2015

17 edukatorów z Izraela wzięło udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Wśród nich znajdowali się przewodnicy po Instytucie Yad Vashem, pracownicy archiwum Yad Vashem, a także pracownicy Beit Ha-Edut oraz Lochamej Hagetaot.

 

Wizyta w bloku 10 w...
Spotkanie z...
Wizyta w Monowicach...
Oprowadzanie po...
Wizyta w Muzeum...
Oprowadzanie po...

— Uczestnicy seminarium mieli możliwość dokładnego poznania historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w tym wyjątkową możliwość zobaczenia miejsc rezerwatowych, niedostępnych dla zwiedzających — powiedział Tomasz Kobylański, koordynator seminarium z ramienia MCEAH.  — Niezwykle ważnym elementem pobytu w Miejscu Pamięci Auschwitz było także spotkanie z byłym więźniem Auschwitz Bogdanem Bartnikowskim, który podzielił się z uczestnikami seminarium swoimi przeżyciami obozowymi. Bogdan Bartnikowski, jako 12-letni chłopiec został przywieziony przez Niemców do Auschwitz z powstańczej Warszawy — dodał Kobylański.

W programie seminarium znalazły się także wykłady poświęcone m.in. losom różnych grup ofiar Auschwitz, roli obozu w nazistowskim programie zagłady europejskich Żydów czy też załodze SS w KL Auschwitz. Uczestnicy seminarium wzięli także udział w wyjazdach studyjnych do Monowic i Jawiszowic, gdzie w czasie wojny znajdowały się podobozy Auschwitz. W ramach przejazdu wzdłuż jednej z tras tzw. Marszów Śmierci z Oświęcimia do Gliwic uczestnicy  zapoznali się z kolei z powojennymi upamiętnieniami ofiar ewakuacji obozu oraz oddali hołd ich ofiarom.

– Bardzo ciekawe było słuchanie innej perspektywy. Generalnie jest to ta sama historia, ale opowiedziana inaczej. To bardzo dobrze, bo pojawiło się tu wiele tematów, których nie poruszamy podczas nauki i szkolenia przewodnickiego. To przede wszystkim doświadczenie polskich więźniów, które jest bardzo ważne, jeżeli chce się zrozumieć głębiej to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej. Mówię o tym podczas swojej pracy, ale tutaj poszerzyłam swoją wiedzę i zrozumienie tej sytuacji – powiedziała Ilona Angert, koordynatorka seminarium z ramienia Yad Vashem, przewodniczka po Yad Vashem.

– Przyjechałem na to seminarium głównie po nowe spojrzenie na rzeczy już mi znane związane z historią Holokaustu, historią Auschwitz i historią żydowską. To wszystko spełniło moje oczekiwania. Interesujące były też dla mnie poznanie tematów mniej mi znanych, jak na przykład struktury SS w obozie Auschwitz, czy też losu Sinti i Romów, czy radzieckich jeńców wojennych w obozie – powiedział Niv Zonis, uczestnik seminarium, przewodnik po Yad Vashem.

Przedostatniego dnia seminarium dużą uwagę poświęcono misji edukacyjnej Miejsca Pamięci Auschwitz. Uczestnicy, będący w większości przewodnikami po Instytucie Pamięci Yad Vashem, spotkali się z edukatorami-przewodnikami Muzeum, co było szansą na wymianę doświadczeń i dyskusję o dobrych praktykach.  

Na program seminarium składały się także wizyta w Muzeum Żydowskim, synagodze Chewra Lomdej Misznajot oraz cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu. Uczestnicy zwiedzili również teren warszawskiego getta, cmentarz żydowski, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także m.in. krakowski Kazimierz, Podgórze, Fabrykę Schindlera oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, gdzie wysłuchali wykładów dr Edyty Gawron i dr. hab. Marka Kuci.

Po raz pierwszy w programie seminarium znalazła się wizyta w  Centrum Dialogu Marka Edelmana i Parku Ocalałych, uczestnicy zwiedzili  tereny byłego getta oraz  cmentarza żydowskiego w Łodzi.