Aktualności
Edukacja o historii drugiej wojny światowej i Holokaustu w Ukrainie – seminarium online, 15 maja 2023 r.
Międzynarodowe Centrum o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Ukraiński Instytut ds. Badania nad Holokaustem „TKUMA” w Dnieprze zapraszają nauczycieli i edukatorów na zdalny dzień studyjny poświęcony tematyce nauczania o historii drugiej wojny światowej i Zagłady w Ukrainie.
– Pandemia, a następnie pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę, wymusiły przerwę w realizacji polsko-ukraińskich seminariów – czy to w Miejscu Pamięci, czy na Ukrainie – które MCEAH realizowało razem z ukraińskim partnerem. Mimo tego, właśnie w kontekście najnowszych wydarzeń, zauważamy wśród polskich nauczycieli duże zainteresowanie zagadnieniem nauczania o drugiej wojnie światowej i przebiegu Zagłady na ziemiach Ukrainy – powiedziała Nataliia Tkachenko z MCEAH, koordynatorka wydarzenia.
Spotkanie odbędzie się 15 maja na platformie zoom w godzinach 14-18.
Program
14.00 | Otwarcie spotkania
dr Ihor Shchupak, dyrektor TKUMA
Nataliia Tkachenko, Projekty Edukacyjne MCEAH
Iryna Piskariova, kierowniczka działu edukacji TKUMA
14.10-15.00 | Prezentacja pracy Ukraińskiego Instytutu ds. Badań nad Holokaustem „Tkuma”
dr Ihor Shchupak
Iryna Piskariova
15.00-16.00 | Druga wojna światowa i Holokaust w ukraińskiej edukacji historycznej w warunkach trwającej wojny rosyjsko ukraińskiej
dr Ihor Shchupak
16.15-17.15 | Pamięć o Holokauście w przestrzeni publicznej ukraińskiego miasta: Dniepr, Krzywy Róg, Zbaraż
dr Denis Shatalov (obw. dniepropetrowski)
Tetiana Fedoriv (obw. tarnopolski)
17.15-18.00 | Spotkanie z ukraińskimi nauczycielami historii „Jak mówimy o »swoich« i »obcych« tragediach
Moderacja: dr Ihor Shchupak, Nataliia Tkachenko, Iryna Piskariova
Udział w seminarium jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy wysyłać za pośrednictwem formularza online do 14 maja 2023 r.
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają pocztą elektroniczną link do transmisji internetowej.
Kontakt: Nataliia Tkachenko, MCEAH – nataliia.tkachenko[at]Auschwitz.org.