Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dyrektor Muzeum Auschwitz otrzymał Nagrodę św. Grzegorza Peradze

06-12-2024

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński otrzymał Nagrodę św. Grzegorza Peradze. Wyróżnienie wręczono podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze „Caucasica Antiqua et Christaiana”, która 6 grudnia odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...

Nagroda im. św. Grzegorza Peradze została ustanowiona w 2010 r.  Jest ona przyznawana co dwa lata osobom, które w swojej działalności naukowej prezentują te wartości, którym wierny był św. Grzegorz Peradze. Nagroda wyróżnia wybitne osoby, których dorobek życia jest godnym do naśladowania wzorem dla innych.

Jak napisano w uzasadnieniu dr Piotr M. A. Cywiński otrzymał nagrodę „w uznaniu za wybitne zasługi w zachowaniu i upowszechnianiu pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, a także za szerzenie wiedzy na temat życia i działalności naukowej św. Grzegorza Peradze.”

Laudację wygłosił członek kapituły nagrody, teolog i duchowny prawosławny ks. Henryk Paprocki: „Piotr Cywiński jako dyrektor Muzeum opiekuje się miejscem, w którym zginął św. Grzegorz Peradze, patron naszych spotkań. Kapituła przyznała nagrodę doceniając pańskie osiągnięcia, pańską drogę życiową oraz to wszystko, co zrobił pan w tym celu, żeby Auschwitz stało się naprawdę miejscem pamięci i przestrogi”.

– Znajdujemy się w otoczeniu wybitnie akademickim związanym z myślą wokół ojca Peradze, ale wokół tej myśli istnieje też przestrzeń duchowa na warszawskiej Ochocie, która buduje prawosławną, chrześcijańską wspólnotę powiązaną z patriarchatem Gruzji, z liturgią w języku polskim. To jest wielkie dzieło, gdzie wielokrotnie miałem okazje bywać i zawsze byłem tam witany jak u siebie w domu. Za to chciałbym bardzo podziękować jako katolik – powiedział dyrektor Piotr Cywiński odbierając nagrodę.

– Nagroda ta ma korzenie głęboko gruzińskie, a dzisiejsze dni są być może przełomowe dla geopolitycznego położenia Gruzji. Ktoś mógłby powiedzieć, że to wszystko dzieje się przypadkowo w tych dniach, kiedy nałożono na mnie tę nagrodę jako swoiste zobowiązanie, bo tak trzeba odczytywać takie wyróżnienia. Tomiści zwykli mówić, że jeżeli coś się dzieje przez przypadek, to należy do tego przywiązywać szczególną wagę. Zatem będę się starał to zobowiązanie wypełniać – dodał

Otwarcie konferencji 6 grudnia o godzinie 16:45 jest ściśle związane z datą i zapisaną w niemieckich dokumentach godziną śmierci Grzegorza Peradze w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz .

Peradze większą część swojej działalności duszpasterskiej i naukowej spędził w Warszawie, do której przybył na zaproszenie Metropolity Dionizego (Waledyńskiego). Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego (1933-1939), specjalistą w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego, poliglotą. W okresie II wojny światowej był więźniem na Pawiaku w Warszawie, skąd deportowany został do obozu w Auschwitz, gdzie zginął 6 grudnia 1942 r.

Drugim laureatem tegorocznej nagrody w tym roku został prof. David Muskhelishvili, członek Gruzińskiej Akademii Nauk.

Wykonawcą nagrody jest ojciec Panteleimon Ginturi z Tbilisi, wedle projektu Davida Kolbai Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonana została na wzór panagia z klasztoru Martwili z X wieku techniką cloisonné występującą w dawnej sztuce gruzińskiej.

Kapituła Nagrody im. św. Grzegorza Peradze:

David Kolbaia (przewodniczący Kapituły),
ks. Henryk Paprocki,
Bernard Outtier,
Jan Malicki,
Wojciech Materski,
Vakhtang Licheli,
Jost Gippert.